Olaines novads - aktīvs, industriāls, zaļš!         Piesakies pašvaldības izdevuma "Olaines Domes Vēstis" saņemšanai Tavā pasta kastītē!     

2018. gada 19. decembris

         

Jaunumi

2018-09-27
Novada uzņēmējs - "Skursteņmeistars"
Guntis Brakmanis ir skursteņslauķis otrajā paaudzē – pārņēmis amatu no sava tēva. Lai gan šobrīd viņa darbs lielākoties paiet birojā, organizējot sava uzņēmuma "Skursteņmeistars" darbu Olaines novada Gaismās, Guntis atklāj, ka joprojām ar lielu prieku pats dodas apsekot objektus un ieteikt cilvēkiem labākos risinājumus.

Jūs no skursteņslaucītāja esat kļuvis par uzņēmēju. Kāda ir bijusi Jūsu karjera?

Vispirms jāatzīmē, ka skursteņslauķa arods Latvijā netiek mācīts nevienā skolā – šo profesiju var apgūt tikai pie meistara. Trīs gadus cilvēks ir mācekļa statusā, tad kļūst par zelli un var sākt strādāt patstāvīgi, bet vēl pēc pieciem gadiem jau var kārtot diplomu Latvijas Amatniecības kamerā un kļūt par meistaru.  

Man varbūt bija mazliet vieglāk, jo es amatu mantoju no tēva un no viņa arī mācījos. Šajā profesijā esmu jau 25 gadus – sākumā pats daudz strādāju melnu muti un skraidīju pa skursteņiem, bet laika gaitā sapratu, ka cilvēkiem ar vienkāršu skursteņa iztīrīšanu nepietiek, un nolēmu izveidot plašāka profila uzņēmumu, kas pastāv nu jau gandrīz 20 gadu. Šobrīd tas ir lielākais ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā: mums ir apmēram 15 darbinieku, kas nodarbojas ne tikai ar skursteņu, bet arī ventilācijas tīrīšanu, keramikas un metāla dūmvadu un ķieģeļu skursteņu apkopi un izveidi – principā visu, kas saistīts ar skursteņiem.

Kā jums izdevās kļūt lielākajiem Baltijā?

Varbūt palīdzēja tas, ka savulaik pietiekoši daudz pabraukāju pa Vāciju un Somiju, paskatījos, kā tur strādā, un pamācījos no viņiem. Piemēram, esot Vācijā, sapratu, ka aktuāli ir keramikas skursteņi, savukārt somu kolēģi mani apmācīja ventilācijas tīrīšanā. Tā noteikti bija ļoti vērtīga pieredze, kas man vēlāk palīdzēja pieņemt svarīgus lēmumus attiecībā uz savu uzņēmumu.

Jāpiebilst, ka lielākā daļa skursteņslauķu strādā individuāli un daudzi mani kolēģi šajā profesijā pārstāv trešo un pat ceturto paaudzi.

Skursteņslauķu amats saistās ar tradīcijām. Vai arī jūsu profesijā ienāk jaunas vēsmas?

Tradīcijas cenšamies pārņemt un ievērot – domāju, ka tas ir pozitīvi un pareizi, jo nedrīkst visu bāzēt tikai uz naudu, ir vērtības, kuras nedrīkst pazaudēt. Visi skursteņslaucītāji ietilpst amata brālībā, kuras viens no galvenajiem uzdevumiem ir tradīciju saglabāšana.

Neskatoties uz to, ir lietas, kas mainās, – piemēram, mūsu darbība ir saistīta ar VUGD noteikumiem, kuros pēdējos divus gadus vairs nav rakstīts, ka skursteņus tīra skursteņslaucītāji, bet gan persona ar izglītību. Ko tas nozīmē? Teorētiski ikviens, kam ir jebkāda izglītība, varētu tīrīt skursteņus, tāpēc nav īsti saprotama šādu noteiktumu būtība, ja visur pasaulē ir noteikts, ka skursteņus tīra tikai skursteņslaucītāji.

Kādi ir jūsu uzņēmuma lielākie izaicinājumi?

Lielākais izaicinājumu laiks ik gadu mums sākas septembrī, kad cilvēkiem beigušies atvaļinājumi un visi vienlaicīgi saprot, ka tūlīt sāksies apkures sezona, tāpēc jāsaved kārtībā skurstenis. Tad rodas sajūta, ka visi Latvijas skursteņi jāsaremontē un jāiztīra divos mēnešos, jo saskaņā ar noteikumiem tas ir jāpaspēj izdarīt līdz novembrim. Tas mums ir liels izaicinājums, jo ir dienas saņemam 20–30 zvanus un cilvēkiem var nākties gaidīt rindā divas vai trīs nedēļas. Viena lieta ir tīrīšana, otra – izbūve un pārbūve. Lai cik man būtu vīru, tas tomēr aizņem diezgan daudz laika.

Bet visi esam cilvēki. Ar skursteņiem ir līdzīgi kā ar riepām – es arī tās parasti mainu tikai tad, kad uzsnieg sniegs.

Otrs izaicinājums ir noturēt esošos darbiniekus un atrast viņiem darbu arī nesezonā, kas ir vasara. Uzskatu, ka mans uzņēmums ir labs darba devējs, kas nodrošina pietiekami labu algu un nomaksā visus nodokļus – par to esam pat saņēmuši atzinību no VID.

Kāpēc esat bāzējušies tieši Olaines novadā?

Agrāk mūsu birojs atradās Āgenskalnā, bet pirms 15 gadiem radās nepieciešamība paplašināties – atradām piemērotas telpas šeit. Te mums ir gan darbnīca un noliktava, gan arī pietiekami daudz vietas autotransporta novietošanai. Arī stratēģiski atrašanās vieta ir ērta – ļoti ātri sasniedzams viss Olaines novads, Mārupe, Kurzemes rajons Rīgā, bet, ja pēkšņi jādodas uz Berģiem, varam izmantot apvedceļu.

Skursteņus pārsvarā tīrām Olaines novadā, Mārupē un Pārdaugavā, bet izbūves, renovēšanas un oderēšanas pakalpojumus sniedzam visā Latvijā.

Kā jūs atrodat darbiniekus?

Daudzos gadījumos tas notiek tā, ka mūsu esošais darbinieks ataicina kādu savu kolēģi, par kura meistarību ir pārliecināts. Pārsvarā vīri pie mums strādā jau ilgstoši, bet labprāt ņemam par mācekļiem arī jaunus cilvēkus.

Protams, darbs ir melns, un arī pa jumtiem ne katrs var staigāt – ir bijuši gadījumi, kad cilvēks pastrādā divas dienas un aiziet. Taču man ir lepnums, ka mans uzņēmums kaut ko rada – esmu arī pa ārzemēm pietiekoši pabraukājis, lai saprastu, cik lielā cieņā un cik labi apmaksāts tur ir amatnieku darbs. Šeit varbūt jaunie cilvēki to vēl nav aptvēruši. Esmu pārliecināts, ka bez amatniekiem nekur nepaliksim, jo nevar visu izdarīt, tikai sēžot pie klaviatūras.

Ja runājam par praktisko pusi – ko jūs noteikti neieteiktu cilvēkiem darīt attiecībā uz saviem skursteņiem?

Lielākais bieds skursteņiem ir slapja malka, kuras kurināšanas rezultātā veidojas darva. Sodrēji aizdegas, un rodas daudzās ugunsnelaimes. Turklāt, ja vēl skurstenis ir nepareizi izbūvēts, nav ievēroti attālumi līdz degošajām konstrukcijām, protams, viss var novest pie traģiskām situācijām.

Ja cilvēks nebūvē pats, bet nopērk jau gatavu māju, no iepriekšējā saimnieka jāpaprasa visi dokumenti par ēkas nodošanu ekspluatācijā, tai skaitā akts par dūmvada tehniskā stāvokļa atbilstību. Ja dokumentu nav, tad jāsazinās ar sertificētiem meistariem – viņi atnāks, apsekos un sniegs priekšlikumus. Mūsu vērtība ir tajā, ka esam spējīgi visus priekšlikumus paši arī realizēt, tai skaitā novērst defektus un izbūvēt pareizi, izsniedzam arī garantijas, ka viss ir kārtībā.

Un noteikti neietiktu atlikt skursteņa tīrīšanu uz apkures sezonas sākumu. Vislabāk par to parūpēties jau apkures sezonas beigās – tad meistars būs jāgaida nevis divas nedēļas, bet divas dienas un, iespējams, arī izmaksas būs mazākas. 

Drukāt

Olaines novads

Olaines novada pašvaldība
Tālrunis: 67964333
Mob.tālr.: 20178620
e-pasts: olainesdome@olaine.lv

Olaines pagasta pārvalde
Tālrunis: 67962442
Mob.tālr.: 29510971
e-pasts: pagasts@olaine.lv

Datu aizsardzības speciālists
Tālrunis: 26658265, 27753113
e-pasts: 
datu.specialists@olaine.lv
 

 
 

Vārda dienas svin:
Lelde, Sarmis
Jaunumi e-pastā
Decembris, 2018
P
O
T
C
Pk
S
Sv
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31