Olaines novads - aktīvs, industriāls, zaļš!         Piesakies pašvaldības izdevuma "Olaines Domes Vēstis" saņemšanai Tavā pasta kastītē!     

2018. gada 12. decembris

         

Jaunumi

2017-02-27
Olaine atceras
Intervija ar Andri Bergu - Olaines novada domes priekšsēdētāju.

Ielikti pamati attīstībai, Olaine gatava augt

Olaines mērs Andris Bergs ir olainietis otrajā paaudzē – viņa vecāki ir bijuši starp tiem ļaudīm, kuri pirms 50 gadiem piedalījās Olaines būvniecībā. A. Bergs ar Olaines pilsētas un novada attīstības jautājumiem strādā jau 18 gadus un šobrīd savā novadā saskata lielu attīstības potenciālu. "Pilsētai ir visas iespējas atkal augt," saka A. Bergs.

Vai Olainē dzīvojat kopš dzimšanas?

Olaine ir mana dzimtā pilsēta, visa bērnība un jaunība šeit pagājusi. Vecāki uz Olaini atbrauca sešdesmito gadu nogalē, pilsētas celtniecības laikā, tā ka esmu olainietis jau otrajā paaudzē. Līdzīgi kā daudziem citiem vienaudžiem, mani vecāki ir ķīmijas vai celtniecības nozaru cilvēki, jo šīs divas profesiju grupas ir veidojušas pilsētu, faktiski ir Olaines pamatā.

Gribu no sirds pateikties mūsu pilsētas veidotājiem, kuri šo procesu pirms 50 gadiem uzsāka. Paldies arī visiem, kuri ir piedalījušies un piedalās Olaines attīstībā, rūpējas par mūsu cilvēkiem, domā par to, kā novadam piesaistīt jaunus uzņēmējus un iedzīvotājus. Tā kā pilsēta ir jauna, mēs – visi tās iedzīvotāji – pašlaik veidojam Olaines identitāti un vēsturi.

Daudzi no cilvēkiem, kuri uz Olaini atbrauca pirms 50 gadiem, atceras, ka tad bijusi raksturīga milzīga aizrautība ar darbu.

Jā, esmu par to runājis ar saviem vecākiem. Te bija sapulcināti jauni, labi izglītoti cilvēki, kuri juta, ka pēc viņu darba ir un būs pieprasījums. Viņi skaidri apzinājās sava darba nozīmīgumu, ņemot vērā to, ka ķīmija 20. gadsimta vidū tika uzlūkota kā zinātne ar milzīgu potenciālu izmainīt un attīstīt ražošanu, veselības aprūpi, lauksaimniecību. Pieprasījuma ziņā ķīmija tad bija līdzīga IT jomai mūsdienās. Šo īpašo gaisotni tajā laikā vēl spilgtināja tas, ka šī bija ļoti jaunu cilvēku pilsēta.

Jūs pārstāvat savā ziņā otro olainiešu paaudzi, kas seko pilsētas veidotājiem.

Jā, esmu dzimis 1976. gadā, – tad lielais būvniecības vilnis jau bija aiz muguras, tomēr arī man viena no bērnības spilgtajām atmiņām ir nemitīgā pāļu dzīšanas skaņa, kas te skanēja gandrīz visu laiku. Jaunbūves, ložņāšana pa tām, spēles līdz vēlai tumsai pie jaunbūvēm un mūsu māju pagalmos, – tā ir mūsu paaudzes bērnības iezīme. Vasarā futbols, ziemā slidošana un hokejs uz pašu notīrīta ledus "purviņā", jo neviens tad negaidīja kādas īpaši ekipētas slidotavas. Ņēma un sarūpēja paši.

Kā nonācāt līdz mēra amatam?

Pēc Olaines 1. vidusskolas aizgāju uz ekonomistiem Latvijas Universitātē. Pēc maģistrantūras pabeigšanas mācījos arī juristos un paralēli jau biju sācis darba gaitas. Vispirms strādāju uzņēmumā "Olainfarm", tad Olaines novada pašvaldībā – kā īpašuma fonda vadītājs. Sāku šeit strādāt 1999. gadā. Gāja laiks, man šis darbs iepatikās, un 2005. gadā kļuvu par domes izpilddirektoru, kas ir visu saimniecisko un attīstības jautājumu pārzinātājs un vadītājs. Var teikt, ka dažādu sakritību dēļ 2013. gadā kļuvu par domes priekšsēdētāju, jo tādas domas un vēlmes līdz tam man nebija. Visu šo laiku man līdzās ir stāvējusi arī mana tagadējā vietniece Inta Purviņa, kas vienmēr ir palīdzējusi ar savu padomu un pieredzi.

Darbs pašvaldībā mani saista ar to, ka šeit pārskatāmā laikā var iziet procesu no idejas līdz rezultātam, tātad – redzēt sava darba augļus. Tas dod man gandarījumu un motivē. Politiski jautājumi, dažādu lietu saskaņošana ministrijās un citās institūcijās, – tas gan vairāk nogurdina.

Kā vērtējat abus savus priekšgājējus mēra amatā? Vai esat no viņiem ko pārņēmis?

Man ir bijuši divi lieliski skolotāji – Ojārs Kienkass un Jānis Pavlovičs, un no abiem ir bijusi iespēja daudz mācīties. Abi ar savu pieeju, taču abiem bija skaidrs redzējums par Olaines attīstību. Ir būtiski saprast, ka katrs priekšsēdētājs strādāja ļoti atšķirīgā laikā un apstākļos. 90. gadu sākums Latvijā bija laiks, kad viss bruka un juka, un domes galvenais uzdevums bija nodrošināt pamata vajadzības cilvēkiem. Atceros tādus laikus, kad mums beidzās nauda mazuta iegādei, kas draudēja ar centrālapkures atslēgšanu visai pilsētai. Samaksājām par vienu mazuta vagonu, jo naudas vairāk nebija, un lūdzām, lai atved tomēr divus... Tas bija tāds izdzīvošanas režīms. Vēlāk jau parādījās nauda, ko varēja ieguldīt attīstībā, un Pavloviča kungs sev apkārt veidoja spēcīgu, gudru cilvēku komandu. Viņa pieeja bija tāda, ka attīstība var sākties ar patīkamu, drošu vidi, kur cilvēkiem gribēsies dzīvot. Ar šādu domu arī tie pirmie ieguldījumi tika virzīti. Tad tika ielikti pamati tam, lai šodien varētu runāt par pilsētas augšanu.

Kāds tagad ir attīstības posms?

Man šķiet, ir pagājis ilgs nostabilizēšanās posms, un Olainei ir ļoti labs potenciāls atkal augt. Šobrīd mēs esam industriāla pilsēta ar attīstītu infrastruktūru uzņēmējdarbībai, kā arī ērta un patīkama dzīvesvieta. Ar ļoti labu izglītību, atpūtas un izklaides iespējām, ar lielisku transporta savienojumu ar Rīgu. Dzelzceļš, kas nepazīst sastrēgumus, nogādā līdz Rīgai 25 minūšu laikā. Visi vajadzīgie apstākļi ir radīti, tagad esam arī ķērušies pie pilsētas un novada popularizēšanas ārpus Olaines. Tam būs liela nozīme, jo cilvēkiem, kuri šeit nav bijuši, Olaine ir jāparāda kā ļoti laba iespējamā dzīvesvieta.

Vai rūpniecība netraucē tam, lai piesaistītu jaunus iedzīvotājus?

Netraucē, jo mūsdienās ražošana ir tiktāl modernizēta, vides prasības ir tik augstas, ka ražošana nekādā veidā neapdraud cilvēkus. Drīzāk pretēji – tās ir darba vietas, un drīz varēsim lepoties ar jaunām ražotnēm, tādas pašlaik mūsu novadā veidojas veselas piecas. Uzņēmēji mūs izvēlas gan ļoti labās infrastruktūras dēļ, gan arī attieksmes dēļ, jo šeit uzņēmējus ļoti ciena un ražošanu nevis cenšas atbīdīt pēc iespējas tālāk, bet piesaista.

Olaines vēsture balstās uz rūpniecību un ražošanu, īpaši ķīmijas nozari. Tāda šī pilsēta ir un paliks. Svarīgākais ir precīzi apzināties savas stiprās puses, un attīstīt tieši tās. Domāju, ka esam pēdējo gadu laikā izdarījuši lielu darbu, lai saprastu, kā Olaine būtu jāpozicionē gan uzņēmēju vidē, gan starp mūsu potenciālajiem iedzīvotājiem, un esam savlaicīgi uzbūvējuši faktiski visu nepieciešamo infrastruktūru kvalitatīvai dzīvošanai.

Ir dzirdēts, ka šķērslis jaunu iedzīvotāju piesaistei ir ļoti ierobežots dzīvokļu piedāvājums.

Jā, strādājam ar investoriem, un pašlaik šis jautājums ir aktualizējies, – būvvaldē iesniegti dokumenti pirmās jaunās daudzdzīvokļu mājas būvniecībai pēc krīzes. Līdz šim ir notikusi padomju laikā nepabeigto daudzdzīvokļu namu izbūve, Olaines novadā ir auguši privātmāju ciemati, bet jaunu daudzdzīvokļu namu nav bijis. Tas mainīsies, un pašvaldība spers konkrētus soļus, lai investorus ieinteresētu, piemēram, atbalstot esošo mājokļu renovācijas un siltināšanas programmas. Tas nozīmē, ka nekustamie īpašumi kļūs vērtīgāki, tirgus situācija mainīsies, un jauniem projektiem Olaine kļūs interesantāka.

Ko nozīmē pašvaldības atbalsts dzīvojamo māju renovācijai un siltināšanai?

Mēs apmaksājam energoauditu, tehniskā projekta izstrādi, apmaksājam darbiniekus, kuri sagatavo un iesniedz dokumentus finansējuma saņemšanai, kā arī sedzam procentu maksājumus. Domāju, ka šāds atbalsta apjoms šobrīd nav nevienā citā Latvijas pašvaldībā. Mēs gribam šo lietu "iekustināt", jo mājas renovācija nenozīmē tikai mazākus apkures rēķinus, vizuāli pievilcīgāku namu un augstāku dzīvokļa vērtību, tā dod pārliecību, ka šī ēka kalpos vēl ilgus gadus. Zinu, ka cilvēki ir mazliet skeptiski, bet, tiklīdz būs redzamas pirmās renovētās mājas, domāju, ka šī skepse mazināsies.

Drukāt

Olaines novads

Olaines novada pašvaldība
Tālrunis: 67964333
Mob.tālr.: 20178620
e-pasts: olainesdome@olaine.lv

Olaines pagasta pārvalde
Tālrunis: 67962442
Mob.tālr.: 29510971
e-pasts: pagasts@olaine.lv

Datu aizsardzības speciālists
Tālrunis: 26658265, 27753113
e-pasts: 
datu.specialists@olaine.lv
 

 
 

Vārda dienas svin:
Otīlija, Iveta
Jaunumi e-pastā
Decembris, 2018
P
O
T
C
Pk
S
Sv
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31