Olaines novads - aktīvs, industriāls, zaļš!         Piesakies pašvaldības izdevuma "Olaines Domes Vēstis" saņemšanai Tavā pasta kastītē!     

2018. gada 12. decembris

         

Jaunumi

2018-05-30
Uzņēmēja ar mākslinieces dvēseli
Olaines novada uzņēmēja Kristīna Kauliņa saka: “Lai arī nauda man ir svarīga, es savā biznesā nekoncentrējos tikai uz to. Man ir svarīgi būt laimīgai savā darbā.”

Kristīna ar ģimeni Olaines novadā ir jaunpienācēji, taču tieši šeit viņa atradusi īsto vietu un enerģiju, lai savu aizraušanos pārvērstu biznesā. Kristīnas sākotnējais mērķis – apgūt Latvijai neierasto griezto sveču izgatavošanu – kopš pērnā gada oktobra rezultējies mājīgā veikaliņā, kur olainieši var atrast ne tikai viņas veidotās sveces, bet arī 65 citu Latvijas mazo ražotāju darinājumus.

 
Kāds ir bijis Tavs ceļš līdz uzņēmējdarbībai?
Pēc profesijas esmu friziere stiliste un šajā profesijā esmu nostrādājusi 12 gadu. Taču manī vienmēr mitusi mākslinieciska dvēsele, vienmēr gribējies ko vairāk, tāpēc papildus esmu gan gleznojusi, zīmējusi un izšuvusi krustdūrienā, gan arī apguvusi ainavu dizainu. 
Pirms sešiem gadiem ieraudzīju sarežģītā tehnikā veidotas grieztās sveces, kuras tobrīd Latvijā neviens īsti netaisīja. Man radās vēlme iemācīties tās izgatavot. 
Visu apguvu pašmācības ceļā pēc internetā atrastām pamācībām. Kamēr iemanījos izveidot kvalitatīvas sveces, pagāja pusgads, un tā laikā es izlietoju apmēram 200 kilogramu parafīna. Ar laiku sapratu, ka esmu visā procesā ieguldījusi jau tik daudz enerģijas un līdzekļu, ka tas vairs nevar palikt tikai hobija līmenī. Es arī uzskatu, ka cilvēks ir laimīgs tikai tad, kad sasniedz to, ko vēlas, nevis gadiem strādā vienā darbā un neko ārpus tā neredz. Sapratu, ka pienācis laiks no friziera amata pāriet nākamajā dzīves posmā.
Vīrs mani ļoti atbalstīja – ja patiešām gribi, tad ej un dari. Tā es nonācu līdz sava interneta veikala izveidei.
 
Kā Tu atradi savām svecēm pircējus?
Manā gadījumā lieliski nostrādāja “Facebook” reklāma – nekādas citas metodes nebija vajadzīgas. Pirmais darbības gads izdevās kolosāls, visu saražoto veiksmīgi notirgoju. Otrajā gadā jau man talkā nāca mamma, kura braukāja pie manis no Saldus, palīdzēja ieliet svecēm viducīšus un tās iepakot. Tad man pieteicās bērniņš, un ar ražošanu kādu brīdi nācās ieturēt pauzi, iztirgojot tikai to, kas jau bija saražots.
 
Tagad Tev ir arī pašai savs veikals. Kāpēc izvēlējies to veidot Olainē nevis, piemēram, Rīgā?
Pirms vairāk nekā desmit gadiem mēs ar vīru nolēmām pārcelties no Saldus uz Rīgu. Taču secinājām, ka galvaspilsēta mums tomēr neiet pie sirds – pārāk daudz stresa un sastrēgumu. Tāpēc sākām skatīties uz Pierīgu. Secinājām, ka Jāņupē, kas atrodas Olaines novadā, iespējams tikt pie privātmājas par Rīgas dzīvokļa cenu. Tā pieņēmām lēmumu pārcelties uz šejieni un dzīvot mājā. 
Tajā brīdī, kad sapratu, ka man no vienas 6 m2 lielas mājās iekārtotas darbnīcas jāpāriet uz plašākām telpām, izlēmu, ka vēlos savu biznesu veidot tieši Olainē. Protams, es apzinos, ka Rīgā cilvēku plūsma ir lielāka, bet man patīk, ka mana darbnīca atrodas tuvu mājām un, izmantojot internetu, pircējus varu uzrunāt visā pasaulē. Turklāt man bija nepieciešamas samērā lielas telpas gan izejmateriālu un gatavās produkcijas glabāšanai, gan darbnīcai – pašreizējie 120 m2 Rīgā izmaksātu krietni dārgāk. 
 
Kāpēc Tu nolēmi uzņemties papildu pienākumus un piedāvāt ne tikai savas sveces, bet arī citu ražotāju preces?
Sveču specifika ir tāda, ka vislielākais noiets tām ir gada tumšākajā laikā – rudenī un ziemā –, tāpēc nolēmu, ka paralēli sveču darbnīcai un veikalam piedāvāšu arī citas Latvijā tapušas preces un organizēšu dažādas meistardarbnīcas. Turklāt Olainē tā bija brīva niša. 
Sākumā bija sarežģīti paralēli gan ražot sveces – sagadījās, ka man tieši tobrīd bija pasūtīts izgatavot 700 sveču –, gan iekārtot veikalu un meklēt ražotājus, taču tagad veikals jau ir nostājies uz kājām, un visi plaukti ir pilni. 
Man ir parādījusies arī kolēģe Marija, kas palīdz ar sveču izgatavošanu. Paveicās, ka atradu viņu ar sludinājuma palīdzību tepat Olainē. Turklāt arī viņa ir bijusi friziere un kādreiz strādājusi telpās, kur tagad atrodas mūsu veikaliņš.
 
Vai šodien atskatoties redzi kādas kļūdas, ko, uzsākot biznesu, esi pieļāvusi?
Jā, bez kļūdīšanās uzņēmējdarbībā iztikt nav iespējams. Piemēram, viena no manām būtiskākajām kļūdām bija sākumā pārāk strauji mēģināt paplašināt sveču klāstu. Vienā brīdī sapratu, ka sezona tuvojas, bet man ir ļoti maz saražotas grieztās sveces, pēc kurām bija vislielākais pieprasījums.
Tomēr es no sirds ieteiktu citiem nebaidīties realizēt savas idejas. Protams, ar nosacījumu, ka esi gatavs smagi strādāt.
 
Vai, biznesu veidojot, esi izmantojusi arī kādus atbalsta rīkus?
Līdz šim viss ir sasniegts saviem līdzekļiem un spēkiem, bet nākotnē apsveru domu par ārēja finansiāla atbalsta piesaisti, jo ar saviem līdzekļiem nav iespējams attīstīties tik ātri, kā gribētos. Toties esmu saņēmusi vērtīgu informatīvo un arī praktisko palīdzību no Olaines novada uzņēmējdarbības atbalsta centra un biedrības “Pierīgas partnerība”.
Gribu uzsvērt, ka vislielākais atbalsts man ir bijusi ģimene – gan vīrs, gan vecāki, kuri, starp citu, tagad arī pārcēlušies no Saldus uz Jāņupi. Bez viņiem nebūtu varējusi izdarīt ne pusi no tā, kas paveikts.
 
Kādi ir Tavi tuvākie nākotnes plāni?
Nākamā gada laikā es gribētu atvērt vēl vienu veikaliņu citā pilsētā. Tuvākajā laikā pārtaisīsim un aktīvi attīstīsim arī savu mājaslapu, kas šobrīd ir palikusi veikala ēnā, – plānojam tajā tirgot ne tikai sveces, bet arī izejmateriālus. Tāpat intensīvi strādāsim pie tā, lai mūsu sveces varētu iegādāties arī citos Latvijas veikalos.  
Savā nozarē saredzu eksporta potenciālu. Jau iepriekš interneta veikalā daļa pircēju bijuši no citām valstīm, piemēram, Īrijas, Lielbritānijas, Vācijas un Norvēģijas. Šobrīd veicam sarunas ar lielu ārvalstu sadarbības partneri, kam ir savs veikalu tīkls, – ja šis plāns īstenosies, tad šajā tīklā nodrošināsim noietu gan savai produkcijai, gan sadarbības partneru ražotajiem produktiem. 
 

Drukāt

Olaines novads

Olaines novada pašvaldība
Tālrunis: 67964333
Mob.tālr.: 20178620
e-pasts: olainesdome@olaine.lv

Olaines pagasta pārvalde
Tālrunis: 67962442
Mob.tālr.: 29510971
e-pasts: pagasts@olaine.lv

Datu aizsardzības speciālists
Tālrunis: 26658265, 27753113
e-pasts: 
datu.specialists@olaine.lv
 

 
 

Vārda dienas svin:
Otīlija, Iveta
Jaunumi e-pastā
Decembris, 2018
P
O
T
C
Pk
S
Sv
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31