Olaines panorāma
Elīna un Oskars jau deviņus gadus Olainē organizē bērnu nometnes un citus radošus pasākumus

Elīna un Oskars jau deviņus gadus Olainē organizē bērnu nometnes un citus radošus pasākumus

Elīna un Oskars jau deviņus gadus Olainē organizē bērnu nometnes un citus radošus pasākumus

Biedrība “Izglītības laboratorija” un Neformālās izglītības atbalsta fonds

Vadītāji – Elīna un Oskars Lūši

Darbības joma – bērnu nometņu organizēšana

Darbinieki – pedagogi un 2–3 brīvprātīgie

Oskars: “Rīkojam tādas nometnes, kurās paši gribētu piedalīties!”

Tikāmies ar Elīnu un Oskaru Lūšiem, lai parunātu par viņu rīkotajām bērnu nometnēm Olainē.

Elīna un Oskars jau deviņus gadus Olainē organizē bērnu nometnes un citus radošus pasākumus gan bērniem, gan viņu vecākiem. Nometnes ir ļoti pieprasītas – visus pretendentus pat nesanāk uzņemt. Radošajās nometnēs bērni gan muzicē, gan apgūst dažādas jaunas prasmes. Nometnēs viņus sagaida piedzīvojumi, piemēram, nakšņošana teltīs un nakts trase, kas sagādā daudz prieka un interesantu stāstu, ko nodot nākamajām paaudzēm.

Tuvojas vasara. Tās laikā notiks vairākas nometnes?

Oskars. Jā. Šis gads izcelsies. Jāņos organizēsim festivālu jauniešiem. Paši esam ticīgi, tāpēc festivāls būs ar kristīgu ievirzi. Latvijā ir tāds festivāls “Lielie Jāņi”, bet šogad tas nenotiks. Mēs mēģināsim uztaisīt “Mazos Jāņus”.

Elīna. Tad būs “Detektīvs Kalmess” – radošā piedzīvojumu nometne. Šogad detektīvs dosies no planētas uz planētu. Katru dienu būsim citā planētā un ar dziesmām, kustību risināsim noslēpumu. Būs arī sporta aktivitātes un nakts trase, ko bērni katru gadu ļoti gaida.

Oskars. Viņi paši jau radījuši leģendas. Kaut kur mežā dzīvojot ciklops un kas tik ne. Var tikai pabrīnīties!

Elīna. “Detektīva Kalmesa” noslēguma dienā ir koncerts, uz kuru tiek aicināti vecāki. Bērni nedēļas laikā ir sagatavojuši dziesmas, dejas, vēl visu ko.

Oskars. Pēc “Detektīva” jūlija beigās būs kristīgā nometne “Kosmoss”. Tāda kā vasaras Bībeles skola. No rītiem ir Bībeles stāstu nodarbības, bet pārējie elementi ir identiski – atrakcijas, vakara spēle, dziedāšana, dejošana, rokdarbi.

Elīna. Rīkosim arī ģimeņu nedēļas nogali. Viena ģimene vāra putru, otra rīko fotoorientēšanos, trešā – sporta spēles, ceturtā sagatavo vakara pasaciņu. Rudenī skolēnu brīvdienās taisām radošās darbnīcas, bet paralēli rīkojam pāru vakarus.

Oskars. Astoņu lekciju kurss pāriem par aktuālām tēmām.

Cik ilgi jau darbojaties šajā jomā?

Elīna. Oskars ir nometņu veterāns. Kādi 15 gadi.

Oskars. Deviņdesmitajos gados nometņu nebija, tāpēc rīkojam tādas nometnes, kurās paši gribētu piedalīties. Es kādreiz strādāju jauniešu centrā, un viņi vasarā organizēja nometnes. Vienā nometnē piedalījos kā pedagogs. Man nepatika, ka nevaru ietekmēt programmu, un tad izdomāju, ka varu taču pats uztaisīt nometni! Rīkoju militāro nometni “Laimes karavīrs” Ādažu poligonā trīs gadus pēc kārtas. Tā tas sākās. Vēlāk uztaisījām “Radošo tehnomāniju” – tur bija gan programmēšanas elementi, gan zīmēšana ar datoru, gan māksla, gan muzicēšana. Tad mums ienāca prātā – mēs taču varam pie sevis Olainē arī uztaisīt nometni!

Ko esat iemācījušies pa šiem gadiem?

Elīna. Katru reizi, kad izvērtējam sezonu, piefiksējam, kur esam kļūdījušies, kas nākamgad jādara citādi.

Oskars. Īstenībā nometne sākas dienā, kad tā beidzas. Uzreiz sākam gatavoties nākamajam gadam. Varbūt es kļūdos, bet man šķiet, ka mainās vecāku paaudze. Piemēram, telefonus ļaujam lietot tikai pusdienlaikā. Agrāk uz mums dīvaini skatījās, bet tagad tas ir pašsaprotami. Vecāki ir laimīgi, ka te nav interneta un bērni pavada laiku ārā.

Elīna. Mani vienmēr pārsteidz draudzīgā atmosfēra. Visu mūžu esmu strādājusi skolā. Tur ir intrigas, strīdi. Bērni runā pretī. Nometnēs tā nav. Nav skolas stresa, nav mājasdarbu, bet tāpat jau slodze ir liela – arī izglītojošā, ne tikai fiziskā.

Oskars. Esam sapratuši, ka problēmas sākas tad, kad ir garlaicīgi. Tāpēc mums viss ir izplānots pa minūtēm.

Kā ar izmaksām – tās sedz vecāki?

Elīna. Mums ir ļoti paveicies ar Olaines novada pašvaldību. Viņi mūs atbalsta, piešķir finansējumu, kas atvieglo ģimenēm dalības maksu, jo nometnes patiesībā izmaksā dārgi – ap 230 eiro vienam bērnam.

Vai atceraties kādu īpašu notikumu?

Elīna. Man ir mūzikas izglītība, es esmu mūzikas skolotāja un docētāja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Mums parasti ir tāda atsevišķa nodarbība, kur mēs vienkārši spēlējam dažādus ritmus ar dabas elementiem, bundžām un bungām.

Oskars. Līdzīgi kā grupa “Stomp”.

Elīna. Es katru reizi kopā ar bērniem spēlēju. Nav tā, ka visiem tas ļoti patiktu, bet pēdējā nometnē divas meitenes brīvajā laikā pašas uztaisīja veselu priekšnesumu. Tas man bija lielākais “saldais ēdiens”, kāds skolotājam, nometnes vadītājam var būt, – bērni paši ar savu iniciatīvu izveido skaņdarbu! Grupu sauca “Grabažiņas”.

Oskars. Tā nav profesionāla mūzikas nometne, bet bērni ņem līdzi mūzikas instrumentus.

Elīna. Ierodas ar tubu, akordeonu, saksofonu. Čells arī ir bijis un klarnete. Ģitāras vairākus gadus bijušas līdzi. Pēc tam sēž pie ugunskura un spēlē. Gribētos arī profesionālu nometni, bet pagaidām nevaram nodrošināt kvalitatīvu mēģinājumu telpu.

Kādi ir jūsu nākotnes plāni?

Oskars. Mums ir sapnis par nometņu centru, kur būtu iespēja organizēt nometnes visu gadu. Šobrīd bērni diennakts nometnēs nakšņo teltīs, viņiem tas ļoti patīk, bet Latvijas laikapstākļi tādā ziņā ierobežo – lai rīkotu nometnes visu gadu, būtu vajadzīga naktsmītne.

Elīna. Lielā vīzija ir augt – lai patiktu pie mums braukt un pieaugtu klientu loks.

 

Jauniešu festivāls “Gaisma” – 21.–24. jūnijs (ej.uz/festivalsgaisma).

Bērnu nometne “Detektīvs Kalmess” – 7.–13. jūlijs (ej.uz/detektivskalmess).

Bērnu nometne “Vasaras Bībeles skola – Kosmoss” – 28. jūlijs–1. augusts (ej.uz/bibelesskola).

Ģimeņu nedēļas nogale “Būt kopā” – 2.–4. augusts.

 

www.facebook.com/izglitibaslaboratorija, www.facebook.com/olainesdraudze