Olaines panorāma
4. februārī tiek atzīmēta Pasaules Pretvēža diena

4. februārī tiek atzīmēta Pasaules Pretvēža diena

 1.  Valsts skrīninga programma. Valsts organizētā un apmaksātā krūts dziedzera, dzemdes kakla un kolorektālā jeb zarnu ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programma tika aizsākta 2009.gadā, lai samazinātu mirstību, kuras iemesls bijis vēzis. Lai pasargātu sevi no saslimšanas vai laicīgi diagnosticētu slimību, būtiskas ir profilaktiskās pārbaudes un nenovēlota ārstēšanās uzsākšana.

 

Tomēr, kā liecina pieejamie dati, uz bezmaksas vēža pārbaudēm ierodas mazāk nekā 50% no uzaicinājumus saņēmušajiem. Tāpēc īpaši svarīgi ir mudināt iedzīvotājus doties uz pārbaudēm!

Plašāka informācija par valsts apmaksāto vēža agrīnas atklāšanas programmu pieejama šeit:

http://vmnvd.gov.lv/lv/469-veselibas-aprupes-pakalpojumi/veza-savlaicigas-atklasanas-programma

 

2. Domājot par onkoloģisko saslimšanu profilaksi, svarīgi ir apzināties, ka vieni no galvenajiem onkoloģisko saslimšanu riska faktoriem ir dažādi dzīves veida faktori (piemēram, mazkustīgums, palielināta ķermeņa masa, kaitīgie ieradumi – smēķēšana, alkohola lietošana, infekcijas slimības u.c.).

Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) aplēsēm vairāk nekā trešdaļu ļaundabīgo audzēju būtu iespējams novērst, popularizējot un ieviešot dažādus veselību veicinošus pasākumus un ievērojot veselīgu dzīvesveidu, tādēļ arī Latvijas Onkoloģisko slimību kontroles programmā 2009.– 2015. gadam[1] un Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2014.-2020.gadam[2] liels akcents ir likts tieši uz iedzīvotāju veselības paradumu maiņu, kas ir saistīti:

1) ar pārmērīgu alkohola patēriņu un nesmēķēšanu;

2) ar lieko svaru;

3) ar mazkustīgumu;

4) ar neveselīgu uzturu.

 

3. Plānotās SPKC aktivitātes 2015.gadā. SPKC plāno vairākas sabiedrības informēšanas kampaņas, kā arī izglītojošos pasākumus dažādām iedzīvotāju mērķa grupām par minētajiem veselības veicināšanas jautājumiem (precīzāka informācija par iespējām piedalīties un pieteikties sekos).

Tāpat tuvākajā laikā būs pieejami arī jauni informatīvie materiāli par onkoloģijas tēmām (par krūts dziedzera, dzemdes kakla un kolorektālo jeb zarnu vēzi).

 

Aicinām iepazīties ar pieejamajiem materiāliem un informāciju:

1)            par vēža skrīninga programmu  http://vmnvd.gov.lv/lv/469-veselibas-aprupes-pakalpojumi/veza-savlaicigas-atklasanas-programma;

2)            SPKC sagatavotie ieteikumi veselīgam dzīvesveidam  http://www.spkc.gov.lv/tavai-veselibai/

3)            dažādi informatīvie materiāli http://www.spkc.gov.lv/informativie-izdevumi/970/

4)            infografiki http://www.spkc.gov.lv/infografiki/

5)            SPKC sagatavotie pašvaldību un reģionu veselības profili  http://www.spkc.gov.lv/pasvaldibu-veselibas-profili/ (t.sk. dati par saslimstību ar onkoloģiskajām slimībām).

6)            SPKC statistikas dati http://www.spkc.gov.lv/veselibas-aprupes-statistika/