Olaines panorāma
Aicinām piepildīt ainavu dārgumu krātuvi

Aicinām piepildīt ainavu dārgumu krātuvi

Ainavu dārgumi ir vietas un teritorijas Latvijas laukos, ciemos un pilsētās, ko uzskatām par īpašām reģiona un Latvijas vērtībām. Ar ainavu ekspertu padomes pieņemtu lēmumu elektroniskajā Latvijas ainavu dārgumu krātuvē iekļautas 50 ainavas no 243 sabiedrības un ekspertu vērtēšanai izvirzītajām.

Laikā no 2017.gada 15.augusta līdz 15.oktobrim sabiedrības balsojumam un ekspertu vērtējumam tika nodots Latvijas ainavu dārgumu saraksts ar izvirzītām 243 Latvijas ainavām. Saraksts tika izveidots, apvienojot līdzīgos, vienādos pieteikumus, atlasot Latvijai un reģioniem raksturīgās, nozīmīgās ainavu vērtības no aktivitātes pirmajā posmā pieteiktajām ainavām.

Noslēdzoties balsošanas periodam, summā tika reģistrēti 45 382 balsojumi. Augstākais balsojumu skaits reģistrēts par Latgales un Vidzemes plānošanas reģionu ainavu dārgumu sarakstiem, pat divkārt pārsniedz pārējo reģionu aktivitāti. Zemākā aktivitāte reģistrēta Rīgas plānošanas reģionā, reģistrējot 4785 balsojumus, tomēr ar vienmērīgo un līdzsvaroto balsojumu ir labi atainots sabiedrības vērtējums, visaugstāk novērtētās ainavas. Paralēli balsojumam ainavu vērtēšanu veica ainavu ekspertu padomes pārstāvji, un Rīgas plānošanas reģionā ekspertu vērtējums lielā mērā atkārtoja sabiedrības balsojuma rezultātus.

Daudzviet balsošanai izvirzīto ainavu nosaukumi ir precizēti vai papildināti, uzsverot ainavu īpašās vērtības. Ainavu dārgumu krātuvē iekļauto 50 ainavu saraksts alfabētiskā secībā ir pieejams šeit.

Latvijas Ainavu dārgumu krātuvē iekļautie Rīgas plānošanas reģiona 10 ainavu dārgumi:

  • Skats uz Vecrīgu no Daugavas kreisā krasta;
  • Gaujas senlejas ainava (Turaidas muzejrezervāts, Gleznotāju kalns, Ķeizarkrēsls; Dainu kalns);
  • Vidzemes akmeņainās jūrmalas ainava (Veczemju klintis, Sarkanās klintis, Ķurmjrags, Zvejniekciems);
  • Jūrmalas ainava ar koka apbūvi un pludmali;
  • Lielā Ķemeru tīreļa ainava;
  • Rīgas Brāļu kapu memoriāla ansambļa ainava;
  • Gaujas grīvas ainava ar piekrastes kāpu mežiem;
  • Rīgas Bulvāru loka, parku un kanāla ainava ar Centrāltirgus paviljoniem;
  • Ķemeru sanatorijas un parka ainava;
  • Svētā Meinarda salas ainava ar Ikšķiles baznīcas drupām, skatīt arī pievienotos attēlus.

Tuvākajos mēnešos par iekļautajām 50 ainavām elektroniskajā Ainavu dārgumu krātuvē tiks apkopota informācija, lai atainotu ainavu mainību vairāku desmitu gadu griezumā gan fotoattēlu, gan atmiņu stāstu veidā. Tādēļ aicinām ikvienu līdz 2018. gada 14. februārim tīmekļa vietnē www.ainavudargumi.lv sadaļā 50 ainavu dārgumu saraksts iesniegt savus atmiņu stāstus, nostāstus, leģendas, fotogrāfijas un citus attēlus, vēlējumus nākotnei par krātuvē iekļautajām ainavām un to saglabāšanu.

Ja savus atmiņu stāstus par notikumiem un zīmīgām personībām vēlieties gatavot rokrakstā vai iesniegt citus materiālus (avīžu rakstus u.c.), lūgums tos ieskenēt un sūtīt uz elektroniskā pasta adresi: ainavudargumi@varam.gov.lv. Ja nepieciešams, materiālu un fotoattēlu skenēšanā un elektroniskā sūtīšanā, ir iespēja saņemt palīdzību publiskajās bibliotēkās.

Svarīgi, ka izmantojot iesūtītos fotoattēlus, stāstus un vēlējumus, 2018.gadā tiks veidotas reģionālās izstādes un organizētas diskusijas. Diskusijas būs veltītas tematam, kādu Latviju vēlamies redzēt nākamajās simtgadēs un darbiem, kas darāmi, lai ainavu dārgumu saglabātu un pilnveidotu nākamajām paaudzēm, nododot līdzi ne vien vērtības, bet arī to kopšanas tradīcijas.