Olaines panorāma
Attīrīta Olaines bīstamo ķīmisko atkritumu izgāztuves teritorija

Attīrīta Olaines bīstamo ķīmisko atkritumu izgāztuves teritorija

Jāatzīmē, ka Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuve ir valsts īpašums, par kuru ir atbildīga Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Izprotot situācijas nopietnību un saskatot ministrijas iespējas organizēt sanācijas darbus, Olaines novada pašvaldība un vides aktīvisti vairāku gadu garumā aktualizēja šo jautājumu valdības līmenī un pievērsa uzmanību tam, ka šī nav Olaines novada, bet gan valsts problēma. 2014. gada nogale bija pēdējais brīdis, lai risinātu šo problēmu,  piesaistot šim mērķim paredzēto Eiropas Savienības finansējumu. Ar prieku jāsaka, ka risinājums tika atrasts un ķīmisko atkritumu izgāztuvi Olaines mežā ir izdevies likvidēt četru mēnešu laikā – no 2015. gada jūnija līdz oktobrim. 

Olaines bīstamo atkritumu izgāztuves sanācijas darbu projekta izstrādi un sanāciju veica SIA "VentEko", savukārt darbu inženiertehnisko uzraudzību nodrošināja SIA „Geo Consultants". Darbi īstenoti ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda 70 % apmērā līdzfinansētā projekta palīdzību. Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējuma saņēmējs šī projekta ietvaros ir Valsts vides dienests (VVD). Projekta administratīvās, finanšu un tehniskās vadības uzraudzību nodrošināja Latvijas Republikas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Teritorija no bīstamajiem šķidrajiem un cietajiem atkritumiem attīrīta teju trīs hektāru platībā. 81% atkritumu ir pārstrādāti. Izgāztuvē 5 318 m3 apmērā veikta cieto atkritumu izņemšana un šķidro bīstamo atkritumu izsūknēšana no četriem atkritumu baseiniem. Tāpat veikta šo dzelzsbetona konstrukciju demontāža – piesārņoto būvgružu kopējais apjoms sasniedza 104 tonnas. Attīrīti 111 449 m3 gruntsūdeņu un 10 400 m3 apmērā pāršķirota piesārņotā grunts, kas atradās zem bojātajiem un vēl padomju laikā ierīkotajiem bīstamo ķīmisko atkritumu baseiniem. 

Visi cietie atkritumi aizvesti uz Dobeles novadā esošo Gardenes poligonu, kur tie sašķiroti un apstrādāti tā, lai vairs nebūtu tik bīstami, bet pēc tam noglabāti. Savukārt viss piesārņotais ūdens speciālās iekārtās turpat Olaines atkritumu izgāztuvē uz vietas ticis attīrīts un pēc tam pa caurulēm aizpumpēts uz farmācijas kompānijas AS "Olainfarm" notekūdeņu attīrīšanas iekārtām. Tur ūdens attīrīšana turpinājās tik ilgi, kamēr to droši varēja novadīt kā notekūdeni. 
Pēc attīrīšanas darbu veikšanas VVD turpmākos 30 gadus nodrošinās teritorijas gruntsūdeņu kvalitātes monitoringu. Objektā ierīkoti dziļurbumi un izveidota pēcsanācijas monitoringa sistēma. Notiks virszemes ūdeņu un gruntsūdeņu paraugu periodiska noņemšana.

7. oktobrī attīrītajā teritorijā notika VVD rīkotais Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves vēsturiskā piesārņojuma attīrīšanas darbu noslēguma pasākums, kura laikā amatpersonas (t.sk. VARAM ministrs Kaspars Gerhards, Olaines novada domes priekšsēdētājs Andris Bergs, VVD vadītāja Inga Koļegova), uzņēmēji un vides aizsardzības organizāciju pārstāvji kopīgi iestādīja piecus baltos vītolus un iesēja zāli, kā arī pārrunāja turpmāko objekta uzraudzību.
"Viens no VVD uzdevumiem ir vadīt un organizēt vēsturiski piesārņoto vietu sanāciju valstī. Katrs projekts ir unikāls un neatkārtojams savā sarežģītībā. Līdz ar šīs Olaines novada piesārņotās teritorijas attīrīšanu piesārņoto vietu skaits valstī sarūk, un mēs varam gūt iedvesmu nākotnes izaicinājumiem, organizējot Inčukalna sanāciju. Veiksmīgā sanācijas darbu vadīšanā izšķiroša loma ir sadarbības partneru kvalitātei un motivācijai. Paveiktais darbs Olaines novadā ir apliecinājums tam, ka valstī ir patiešām spējīgi, gudri un augsti kvalificēti uzņēmumi, kuri ar valsts un Eiropas Savienības piešķirtajiem līdzekļiem saimnieko atbildīgi un ir uzticami partneri sarežģītu vides problēmu likvidēšanā," par veiksmīgu un kvalitatīvu kopdarbu savas domas pauda VVD vadītāja Inga Koļegova.
Lai gan šīs vēsturiski piesārņotās vietas likvidēšana ir liels sasniegums, Olaines novada domes priekšsēdētājs Andris Bergs projekta noslēguma pasākumā vērsis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Valsts vides dienesta uzmanību uz to, ka Olaines novada teritorija vēl nav pilnībā attīrīta no bīstamajiem šķidrajiem atkritumiem: "Tas, ka ir likvidēts galvenais piesārņojuma avots – Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuve – protams, ir apsveicami. Tomēr tas ir tikai pirmais lielais solis, kas sperts, lai no ķīmiskā piesārņojuma pilnībā attīrītu teritoriju Olaines mežā un tā tuvākajā apkārtnē." Sākotnēji Ministru kabineta noteikumos tika definēts, ka sanācija Olaines novadā jāveic divās kārtās, proti, pirmajā etapā ir jāsakārto pati izgāztuve un jālikvidē piesārņojuma areāls, bet otrajā etapā jālikvidē vēl viena, netālu no attīrītas teritorijas esošā šķidro atkritumu glabātava. A. Bergs turpināja: "Šobrīd ir sakārtota tikai pati izgāztuve, no bīstamām vielām attīrīti trīs hektāri virszemē un zem zemes. Tāpēc priekšā vēl ir daudz darba. Mēs kā pašvaldība negrasāmies apstāties un gaidīt vēl daudzus gadus, kamēr tiks atrisināta bīstamā piesārņojuma problēma Olaines novadā. Šobrīd jau par Vides fonda piešķirtajiem līdzekļiem veicam izpēti riska teritorijās, lai ar izpētes rezultātiem atkal vērstos pie ministra. Būs jāmeklē nauda tam, lai varētu pilnībā īstenot sākotnēji paredzētus sanācijas darbus un līdz ar to attīrīt piesārņotas teritorijas Olaines novadā."
 
Valsts vides dienests atzīst, ka ir informēts par to, ka daļa piesārņojuma, ņemot vērā tā ilgo atrašanos atklātā vidē, no izgāztuves ķīmiskajām atkritumu krātuvēm ir "aizmigrējusi" līdz ar gruntsūdeņiem un šobrīd atrodas pazemē ārpus izgāztuves teritorijas. Valsts vides dienests: "Diemžēl šovasar, veicot sanācijas darbus, šo problēmu nebija iespējams uzreiz atrisināt, jo vēsturiski piesārņotā teritorija galvenokārt likvidēta par Eiropas Savienības naudu, kas tika piešķirta tāpēc, ka pati izgāztuve ir valsts īpašums. Savukārt piesārņotie gruntsūdeņi ārpus izgāztuves teritorijas atrodas uz privātās zemes, līdz ar to tos attīrīt šā ES projekta ietvaros nebija iespējams. Ar citiem nosacījumiem ES finansējumu iegūt un lietderīgi izmantot noteiktam mērķim atbilstoši valsts vispiesārņotāko vietu sanācijas programmai gluži vienkārši nebija iespējams." Valsts vides dienesta pārstāve apgalvo, ka piesārņojums, kas nonācis ārpus bijušās bīstamo ķīmisko atkritumu izgāztuves teritorijas, atrodas dziļi pazemē un neapdraud ūdens ņemšanas vietas un lauksaimniecisko darbību.
______________________________________________________________________
 
Šķidro bīstamo atkritumu krātuves Olainē tika izveidotas 1972. gadā, taču to tehniskā izpildījuma nepilnību dēļ vairākkārt notika piesārņojošo vielu noplūde, kas radīja gruntsūdeņu piesārņojumu, tūkstošiem reižu pārsniedzot pieļaujamās piesārņojošo komponentu koncentrācijas normas. Nozīmīgākie piesārņojošie savienojumi, kas nonākuši vidē – piridīns un butanols.
 
 
Ķīmisko atkritumu izgāztuves teritorija pirms attīrīšanas
 
 
Izgāztuves teritorija sanācijas darbu laikā
 

Attīrītā teritorija
 
 
 
Olaines novada domes priekšsēdētājs A. Bergs stāda vītolu attīrītajā teritorijā