Olaines panorāma
Esam atvērti sabiedrībai!

Esam atvērti sabiedrībai!

Integrācija – valsts iedzīvotāju konsolidēšanās, minoritāšu iekļaušanās sabiedrībā, pieņemot tās normas, vērtības, uzskatus, pārliecību un apgūstot valsts valodu, vienlaikus saglabājot savu valodu un kultūru.

Vislabāk integrācija notiek ne tikai piedaloties projektos un konkursos, bet piedaloties dažādos pasākumos. Šogad viens no skolas uzdevumiem bija skolēnu iesaistīšana valsts, novada un pilsētas mēroga pasākumos.

2014./2015. mācību gads iesākās ar iesaistīšanos sociālantropoloģiskā pētījumā, kura mērķis bija noskaidrot krievu skolu skolēnu viedokli par savām skolām, to nākotnes perspektīvu, savu vietu Latvijā un iespējamo nākotni. Pētījuma tapšanā tika aktīvi iesaistīti skolēni no visas Latvijas. No mazākumtautību skolu skolēniem visā Latvijā tika izveidota darba grupa, kas kļuva par šī projekta pētniekiem katrs savā skolā un savā vidē. No mūsu skolas projektā piedalījās 12.klases skolēni Darja Saveļjeva un Dmitrijs Kavuns, kuri ar interesi veica aptaujas skolēnu vidū. Pētījuma komandā bija sociālie un kultūras antropologi Māra Laizāne, Aivita Putniņa un Ilze Mileiko. Novembrī skolā notika tikšanās ar projekta vadītāju Māru Laizāni, kura diskutēja ar skolas mācībspēkiem. Projekta noslēgumā paredzēta diskusija par pētījuma secinājumiem, kurā kopīgi tiks izstrādāti ieteikumi skolu sistēmas uzlabošanai.

Jau trešo gadu pēc kārtas mūsu skolas skolēni piedalījās Zemkopības ministrijas (ZM) izsludinātajā, par tradīciju kļuvušajā konkursā Latvijas skolu jaunatnei "Mūsu mazais pārgājiens 2014".

Gatavojoties konkursam, 7.c klases skolēni kopā ar klases audzinātāju iepazina koku kā mūsdienīgu, drošu un daudzfunkcionālu materiālu un pievērsa uzmanību koka izmantošanai dažādās celtnēs Latvijā un pasaulē. Lai iepazītu koku kā mūsdienīgu, drošu un daudzfunkcionālu materiālu, skolēni devās aizraujošā ekskursijā uz Kolkas ragu, izpētīja dažādus informācijas līdzekļus un iepazina jaukos mājturības stundās izpildītos darbus. Starp 166 kolektīvu darbiem, kuri bija iesūtīti konkursam, mūsu skolas skolēnu darbs izpelnījās Atzinības rakstu.

Rīgas Brīvosta sadarbībā ar lielākajām Latvijas augstskolām septembrī izsludināja ikgadējo radošo darbu konkursu skolēniem "Osta pilsētai". Vidusskolēni tika aicināti iesniegt savas esejas par kādu no piecām tēmām, kas aptvēra ekonomiskās, sociālās, kultūras, vēsturiskās un drošības jomas. Iespējamo tēmu izvēles loks bija ļoti plašs – sākot no Rīgas ostas pasažieru termināļa attīstības perspektīvām līdz pat dabas aizsardzības jautājumiem vai ekonomiskās darbības uzlabošanas iespējām Rīgas ostā. 11. klases skolēni Vladislavs Žuravskis un Ruslans Sajs piedalījās šajā konkursā "Osta pilsētai VI". Lai varētu uzrakstīt eseju par ostas izmantošanu, abi jaunieši devās ekskursijā pa Rīgas Brīvostas teritoriju.

Atvērto durvju diena Valsts ministrijās tika organizēta, lai parādītu gan iestāžu ikdienas darbu, gan ļautu iepazīt tās no cita, radošāka skatupunkta. Šāds pasākums deva iespēju jauniešiem iepazīt savas nākotnes profesijas, ja viņi nolēmuši strādāt sabiedrības labā. Skolas 11. un 12. klases skolēni apmeklēja Ministru kabinetu (A. Šimanausks, V. Žuravskis), Ārlietu ministriju (A. Vasiļjevs, V. Jupatova, V. Griņuka), Veselības ministriju (A. Kafanova, A. Ņevidomska, I. Jegorovs, R. Sajs, Ņ. Stoļarovs, A. Kozlova) un Iekšlietu ministriju (O. Bobrovičs, A. Naumovs). Jaunieši ieguva dažādus iespaidus par ministriju darbību, ar kuriem dalījās ar saviem vienaudžiem klases stundās.

"Suitu saktas un seģenes, Dziesmu svētku kopkora burvība un deju raksti, Rīgas vēsturiskā centra magnētisms un Baltijas ceļa nelokāmība ir mūsu kopīgais mantojums, ko nevar ielocīt vienā pūra lādē, sarakstīt vienā grāmatā vai izdziedāt vienā dziesmā. Tomēr tieši šis mantojums veido pasaules priekšstatu par to, kas īsti ir Latvija un latvieši. UNESCO nedēļā vēlamies šo mantojumu ietērpt stāstos, izzināt un padarīt citiem redzamu un saprotamu." /Baiba Moļņika, UNESCO LNK ģenerālsekretāra p.i./

Šogad UNESCO Latvijā un pasaulē aktualizē vērtības, kas ir unikālas un saglabājamas gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā, tāpēc no 13. līdz 19. oktobrim UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) jau ceturto gadu rīko UNESCO nedēļu Latvijā. Tā šogad veltīta stāstiem par mantojumu. Mūsu skola UNESCO nedēļu veltīja Baltijas ceļa stāstiem. Skolas muzejā jau iepriekš tika izveidota izstāde "Baltijas ceļam 25", kā arī sagatavota prezentācija klašu stundām par Baltijas ceļu. Tika ieplānotas un realizētas skolēnu tikšanās ar Baltijas ceļa dalībniekiem un interviju pierakstīšana ar I. Potapovu, I. Beitāni, V. Zvirgzdiņu, V. Šinkarenko. Nedēļas laikā audzināšanas un vēstures stundās skolēni iepazina izstādi un Olaines novada Vēstures un mākslas muzejā noklausījās stāstījumu "Jelgavas ceļa mantojums", ko vadīja muzeja darbinieki. Nedēļas laikā tika vadītas klases stundas, kas bija veltītas Baltijas ceļa 25. gadadienai. Skolas darbs tika atainots kopīgajā pārskatā "Informācija par UNESCO nedēļas pasākumiem" (http://www.unesco.lv/files/UNESCO_nedelas_pasakumi_2014_5_f71fd47a.pdf).

Pateicoties skolotājām I. Macanovai un D. Goroško, esam piedalījušies starptautiskajā Izgudrojumu un inovāciju izstādē "Minox 2014". Šajā izstādē mūsu skolas 11. klases jaunietes iepazīstināja izstādes apmeklētājus ar taustāmiem izgudrojuma maketiem "Vēsturiskās pilis".                  

Meitenes prezentēja savu projektu izstādes apmeklētājiem un kompetentai žūrijai. Par piedalīšanos šajā izstādē skola ieguva tiesības viesoties pie Daugmalē dzīvojošā putnu būrīšu izgudrotāja Rūdolfa Drevinska. Pie Drevinska kunga viesojās skolas mājturības un tehnoloģiju pulciņa dalībnieki skolotājas N. Migušas vadībā. Ar lielu interesi skolēni gatavoja putnu būrīšus un iepazina cienījamā meistara izgatavotos būrīšus. Šobrīd arī pie mūsu skolas bērzos iedzīvojušies pavasara vēstneši.

Starptautiskās Izgudrojumu un inovāciju izstādes "Minox 2014" laikā trīs 11. klases skolēnu komandas piedalījās Saules mašīnu sacensībās. Sacensību laikā jauniešiem pašiem pēc rasējumiem un dotajiem norādījumiem bija jāuzbūvē mašīnas un jāpiedalās mašīnu ātruma sacensībās. Kā balvu skolēni saņēma lietošanā pašu veidoto Saules mašīnu.

Arī šajā mācību gadā Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) aicināja 6.–8. klašu skolēnus mobilizēties un piedalīties aizraujošā un izglītojošā konkursā topošajiem un esošajiem velosipēdistiem un mopēdistiem par ceļu satiksmes drošību – "Gribu būt mobils!".

Šajā konkursā piedalījās divas mūsu skolas komandas – "Ugunīgās meitenes" no 6.c klases un "Olaines bosiki" no 7. c klases. Konkursa pirmajā kārtā komandu dalībniekiem bija jāatbild uz dažādiem jautājumiem par ceļu satiksmes noteikumiem. Pateicoties skolotājām S. Hodakai un V. Šinkarenko, komandas nonāca līdz otrajai kārtai.

Skolas 9.b klases skolēni J. Ulibina, A.Jegorova, T.Suseja, V. Samsonovs un S.Voronovs skolotājas V. Zvirgzdiņas vadībā piedalījās projektā "Eiropas pēdas Latvijā", kurā vēlējās parādīt, kā mazā pilsēta Olaine uzplaukst, kļūst skaistāka un mājīgāka, akcentējot ES dalībvalstu radīto kultūrvēsturisko mantojumu. Labāko pēdziņu vārdi ir ierakstīti arī kopīgā videorullītī (http://www.esmaja.lv/eiropas-pedas-latvija/noskaidroti-labakie-latvijas-peddzini).

23. oktobrī vidusskolēni, studenti un citi interesenti tika aicināti apmeklēt informatīvo semināru "Augstākā izglītība Eiropas Savienībā: iespējas un nosacījumi". Seminārā bija iespēja noskaidrot, kā izvēlēties piemērotāko augstskolu ārvalstīs, un uzklausīt praktiskus ieteikumus, kas jāņem vērā pirms studiju uzsākšanas ārpus Latvijas. Eksperti arī sniedza noderīgu informāciju par iespējām saņemt kredītu studijām, "Erasmus+" programmas piedāvātajām iespējām, kā arī aktuālajiem stipendiju piedāvājumiem, kas paredzēti studijām Eiropas Savienībā.

Mūsu skolas skolēni, kuri interesējas par mācībām ārzemēs, arī apmeklēja šo semināru. Tie bija L. Stanuļeviča, A. Kozlova, A. Vasiļjevs, V. Medvedevs, A. Gavrilova, V. Šeršņeva, V. Andrejeva, V. Jupatova un V. Griņuka.

Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļa oktobrī un novembrī visā Latvijā rīkoja vizuālās mākslas konkursu "Cits eksperiments". Konkursa darbā skolēniem individuāli vai pa pāriem divās vecuma grupās (5.-8. klase un 9.-12. klase) bija jāizstrādā plakāts, kurā radoši jāataino iespējas gūt pozitīvas emocijas un pozitīvu pieredzi, neizmantojot apreibinošas, atkarību izraisošas vielas. Jaunieši plakātu varēja izstrādāt dažādās tehnikās – ar datorgrafiku, zīmēt vai veidot kolāžas. Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļa konkursa "Cits eksperiments" ietvaros saņēma 588 skolēnu darbus. Starp tiem bija arī mūsu skolas skolēnu darbi, kurus veidoja septīto klašu skolēni A. Gluščenko, M. Boreiko, A. Kolodina, J. Ivaņicka, A. Kondratjeva un A. Kašina, līdzdarbojoties skolotājām V. Zvirgzdiņai un V. Šinkarenko.

ATKLĀJ MAN ĀFRIKU! Ar tik intriģējošu nosaukumu pagājušā gada decembrī tika izsludināts konkurss jauniešiem, kur trīs piedzīvojumu meklētāji no Latvijas uz motocikliem dosies moto-ekspedīcijā pāri visam Āfrikas kontinentam. Jauniešiem tika dota iespēja būt šīs ekspedīcijas maršruta līdzautoriem – kas jāpaveic, jāpagaršo, jāapmeklē vai jāizpēta visās 13 Āfrikas valstīs. Ekspedīcijas maršruts tika prezentēts Eiropas gada attīstībai atklāšanas pasākumā 9. janvārī Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. 30. janvārī Ārlietu ministrijā notika skolēnu konkursa "Atklāj man Āfriku" uzvarētāju apbalvošana. Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa–Lukaševica kopā ar ekspedīcijas dalībniekiem Mārtiņu Silu un Andžu Ūbeli apbalvoja 34 skolēnus, kas iesniedza interesantākos uzdevumus. Starp balvu saņēmējiem bija arī mūsu skolas septīto klašu skolēnu komanda – J. Larionova,L. Noriņa, D. Aleksejeva, A. Kašina, E. Girucka, A. Anča, A. Afanasjevs, A. Kolodina, J. Ivaņicka un skolotāja T. Zarecka. Skolēnu jautājumi tika atzīti par pārdomātākajiem un interesantākajiem, un maršrutā tika iekļauti četri mūsu skolas skolēnu uzdotie jautājumi. Ceļotāji arī pasniedza sponsoru sagatavotās balvas. Motociklistu gaitām ir iespējams sekot ekspedīcijas "Facebook" lapā un Eiropas gada attīstībai oficiālajā mājas lapā (www.europa.eu/eyd2015).

Jau pavisam drīz beigsies 2014./2015. mācību gads. Esam gandarīti par paveikto, esam sapratuši, ka spējam izdarīt, spējam būt atvērti jaunām idejām, jauniem konkursiem un projektiem. Jāizsaka pateicība skolotājiem un skolēniem par piedalīšanos, par savu ideju atklāšanu, par to darbu, ko paveicām kopīgiem spēkiem. Kopā mēs esam stipri un varam pacelt nepaceļamo!

Skolotāja Velta Šinkarenko