Olaines panorāma
Informācija iedzīvotājiem tehnogēnas katastrofas gadījumā

Informācija iedzīvotājiem tehnogēnas katastrofas gadījumā

Informācija Word formātā

Bīstamo uzņēmumu avārijgatavības plānošanu kontrolē Rīgas reģionālā valsts darba inspekcija un Lielrīgas reģionālā vides pārvalde.

Gatavību praktiskām darbībām – Olaines novada pašvaldība. Olaines novada ārkārtas situācijas pārvaldīšanā iesaistāmas vairākas institūcijas un struktūras – ārkārtējo situāciju pārvaldīšanas vadības struktūras; Ķīmisko avāriju, ugunsgrēku likvidēšanas struktūras; Neatliekamā medicīniskā palīdzība un ārstniecība; Vides atindēšanas (sanācijas) un kontroles institūcijas; Sabiedriskās kārtības nodrošināšana, sprādzienu bīstamo priekšmetu izņemšana; Tehniskie dienesti, sadarbības objekti.

 Sakaru nodrošinājums, apziņošana sabiedrības informēšana

Teritorijā, lai sazinātos, izmanto trīs sakaru veidus. Izplatītākais no tiem ir analogais un ciparu tīkls. Kā otro var minēt mobilo sakaru tīklu, kurš darbojās, visā teritorijā. Trešie ir radio sakari, kurus pamatā izmanto operatīvie dienesti, zemessardze un Valsts meža dienests.

Iedzīvotāju brīdināšanai ir uzstādītas 2 trauksmes sirēnas, no kurām viena atrodas Zemgales ielā 33, Olainē un viena Olaines pagasta pārvaldē Jaunolainē, Meža ielā 2.

Dzirdot trauksmes sirēnu skaņu, nekavējoties jāieslēdz radio vai televizors - Latvijas televīziju–LTV 1 un LTV 2, radio – SWH, LR 1, LR2. Pa kuriem tiks pārraidīta informācija par notikušo un veicamā rīcība un drošības pasākumi. Iedzīvotāju informēšanai tiek izmantoti masu saziņas līdzekļi (radio, TV, prese) un operatīvie transporta līdzekļi, kuri aprīkoti ar sarunu iekārtām. Informācija televīzijā un radio tiek nodrošināta ar VUGD Centrālā sakaru punkta starpniecību tālrunis 01 vai 112.

 

Iedzīvotāju evakuācija

Iedzīvotāju evakuācija un izmitināšana saskaņā ar civilas aizsardzības plānu, kuru izstrādā VUGD, tiek organizēta, kā arī tiek noteiktas iedzīvotāju pulcēšanās vietas, nepieciešamais transports un evakuācijas maršruti, kā arī sadarbība ar blakus esošajiem novadiem, lai varētu nodrošināt evakuējamo cilvēku uzņemšanu, izmitināšanu, nepieciešamību sadzīves apstākļu nodrošināšanu un veselības aprūpi. Evakuācijas vietas un maršruti tiek noteikti atkarībā no situācijas, pa iespējami tuvākajiem ceļiem uz izmitināšanas vietām. Evakuācijas virzienu un maršrutu izvēle atkarīga no katastrofas apdraudējuma veida, izvietojuma pašvaldības teritorijā, apdraudētās teritorijas platuma, konfigurācijas un pārvietošanās.

Satiksmes drošību iedzīvotāju evakuācijas laikā nodrošinās valsts un pašvaldības policijas darbinieki.

 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests:

·         avāriju, dabas vai tehnogēno katastrofu un ugunsgrēku izraisīto ārkārtējo situāciju operatīvā pārvaldīšana, seku likvidēšanas pasākumu organizēšana un vadīšana;

·         dienestu sadarbības organizēšana, komisijas sastāva treniņu un taktisko mācību organizēšana, ikdienas operatīvās informācijas apkopošana un apstrāde;

·         piedalīšanās cilvēku glābšanā un ārkārtējās situācijas seku likvidēšanā;

·         paraugu ņemšana no piesārņotajām teritorijām un nodošana attiecīgām laboratorijām analīzes veikšanai kopā ar reģionālo vides pārvaldi.

 Novada pašvaldība:

·         ārkārtējas situācijas gadījumā iedzīvotāju evakuācijas nodrošināšana no apdraudētām zonām un viņu izvietošana;

·         materiālās un finansiālās palīdzības nodrošināšana cietušajiem ārkārtējās situācijās;

·         ikdienas operatīvās informācijas apkopošana, analīze un iedzīvotāju informācija par reālajiem apstākļiem un veicamajiem pasākumiem;

·         psihosociālā atbalsta organizēšana cietušajiem ārkārtējā situācijā un citiem cilvēkiem;

·         ārkārtējo situāciju vadības centra pastāvīgas gatavības nodrošināšana (darba plānošana, rīkojumu projektu izstrāde, sakaru un apziņošanas sistēmas un operatīvā transporta uzturēšana).

 Valsts policija sadarbībā ar novada pašvaldības policiju:

·         sabiedrisko nekārtību un terorisma izraisītās ārkārtējās situācijas operatīvā pārvaldīšana;

·         bojā gājušo cilvēku identifikācija;

·         ārkārtējās situācijas radīto seku  pirmstiesas izmeklēšana (izziņa);

·         sabiedriskās kārtības nodrošināšana un ārkārtējās situācijas zonā noteikto īpašo režīmu ievērošanas kontrole;

·         transporta kustības regulēšana;

·         ārkārtējās situācijas zonas norobežošana un apsardze;

·         ārkārtējās situācijas radīto seku likvidācija iesaistīto Nacionālo bruņoto spēku vienību un policijas darbības koordinācija, cilvēku meklēšanas pasākumi.

 Nacionālie bruņotie spēki (zemessardze):

·         piedalīšanās ārkārtējo situāciju seku likvidēšanā un glābšanas darbos;

·         cilvēku un materiālo vērtību evakuācija no apdraudētām zonām;

·         notikuma vietas ierobežošana un apsardze kopā ar policiju, cilvēku meklēšana un palīdzības sniegšana cietušajiem.

 Valsts meža dienests:

·         Valsts mežu un kūdras purvu platību ugunsgrēku dzēšana, dzēšanas koordinācija un vadība.           

 AS” Latvenergo”:

·  ārkārtējo situāciju izraisīto energoapgādes traucējumu likvidācija un energoapgādes nodrošināšana iedzīvotājiem;

·   nepieciešamības gadījumā elektrotīklu atslēgšana ārkārtējās situācijās.

 Poliklīnika:

·         medicīniskā riska analīze;

·         pirmās un neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana;

·         teritoriālo medicīnisko rezervju izmantošanas koordinācija un operatīvo medicīnisko rezervju pieprasīšana;

·         sadarbība ar valsts  operatīvo medicīnisko komisiju;

·         psiholoģiskā atbalsta organizēšana.

 AS „Latvijas gāze”:

·   ārkārtējās situācijas gadījumā gāzes un naftas produktu vados operatīvās pārvaldīšanas pasākumu un avārijas seku likvidēšanas nodrošināšana;

·   specializēto dienestu iekļaušana avāriju seku likvidēšanas pasākumu organizācijā.

 AS „Latvijas Valsts ceļi”

ceļu stāvokļa, operatīva nodrošināšana ārkārtējā situācijā radīto seku likvidēšanā.

 

Avārijas izraisītā vides piesārņojuma ierobežošana un sanācijas pasākumi.

Teritorijas vides piesārņojuma ierobežošanu un sanācijas pasākumus organizē Valsts vides dienests sadarbībā ar objekta īpašnieku, nepieciešamības gadījumā piesaistot uzņēmumus, kas nodarbojas ar bīstamo atkritumu apsaimniekošanu (24.04.07. MK noteikumi Nr.281).

Olaines novada pašvaldības civilās aizsardzības atbildīgā persona

Pašvaldības policijas pr.v.i. Dainis Bērziņš