Olaines panorāma
Nepilngadīgajiem enerģijas dzērienus pārdot nedrīkst!

Nepilngadīgajiem enerģijas dzērienus pārdot nedrīkst!

No 1. jūnija tirgotāja pienākums ir pieprasīt pircējam uzrādīt dokumentu, lai pārliecinātos par viņa vecumu, savukārt pircēja pienākums ir pēc mazumtirgotāja vai uzraudzības un kontroles iestādes pieprasījuma apliecināt savu personu un vecumu.

Enerģijas dzērieni mazumtirdzniecības vietās pārdošanai ir jānovieto savrup no citiem pārtikas produktiem, lai tie būtu viegli identificējami. Vienlaikus tirdzniecības vietās jāizvieto norāde, kas vēsta par augsto kofeīna saturu dzērienā un informē, ka tas nav ieteicams bērniem, grūtniecēm un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti.

Gan valsts policijas, gan pašvaldības policijas kompetencē ir veikt minētā likuma ievērošanas kontroli. Latvijas Administratīvo pārkāpu kodeksa 155.panta astotā daļa patreizējā redakcijā skan šādi "Par enerģētisko dzērienu pārdošanu nepilngadīgajiem - uzliek naudas sodu pārdevējam no simt četrdesmit līdz simt septiņdesmit pieciem eiro, bet juridiskām personām - no trīssimt piecdesmit līdz septiņsimt eiro."

Aicinām tirgotājus ar atbildību attiekties pret šīm likuma izmaiņām, izprast to nepieciešamību, norāda Olaines novada pašvaldības policijas priekšnieks Ervīns Siliņš.

Saskaņā ar Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes 2015.gada atzinumu Eiropas Savienības valstīs pēdējā gada laikā enerģijas dzērienus visvairāk savā uzturā iekļāvuši bērni vecumā no 10 līdz 18 gadiem, no tiem 41 procents šos dzērienus lietojis fiziskās aktivitātes laikā. Tāpat nereti enerģijas dzērieni tiek lietoti kopā ar alkoholu. Šo dzērienu neatņemama sastāvdaļa ir kofeīns, kurš, uzņemts palielinātā devā vienā reizē, var izraisīt uzvedības izmaiņas. Veselības ministrija arī bija saņēmusi vecāku sūdzības par enerģijas dzērienu uzbāzīgu izplatīšanu bērniem līdz 18 gadu vecumam.

Tāpat jaunais likums aizliedz enerģijas dzērienu tirdzniecību izglītības iestāžu telpās un teritorijā, kā arī aizliedz tos piedāvāt bez maksas nepilngadīgām personām degustācijās vai kā dāvanu, kompensāciju par citas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu.

Enerģijas dzērienu aprites likums arī paredz noteikt enerģijas dzērienu reklāmā iekļaujamo informāciju, proti, brīdinājumu par šādu dzērienu pārmērīgas lietošanas negatīvo ietekmi, kā arī šādas informācijas vizuālo izvietojumu un reklāmas ierobežojumus kopumā. Enerģijas dzērienus ir aizliegts reklamēt elektronisko plašsaziņas līdzekļu raidījumos (radio un televīzijā) un presē, kuras mērķauditorija ir jaunāka par 18 gadiem. Tāpat enerģijas dzērienu reklāmā aizliegts radīt iespaidu, ka tos lieto, piedaloties sporta sacensībās, veicot individuālas vai organizētas aktivitātes fiziskās veselības saglabāšanai vai uzlabošanai, vai slāpju remdēšanai, kā arī kopā ar alkoholiskajiem dzērieniem.

Enerģijas dzērienu aprites likuma mērķis ir aizsargāt cilvēka veselību no enerģijas dzērienu nelabvēlīgās ietekmes uz organismu. Enerģijas dzērieni definēti kā bezalkoholiski dzērieni, kuri paredzēti lietošanai bez pārveides, kuros kopējais kofeīna daudzums pārsniedz 150 mg/l un kuri satur vienu vai vairākas stimulējošas vai tonizējošas vielas, piemēram, taurīnu, inozitolu, guarāna alkoloīdus, kā arī ginka ekstraktu.