Olaines panorāma
Novembris Olaines Vēstures un mākslas muzejā aizritējis patriotiskās noskaņās

Novembris Olaines Vēstures un mākslas muzejā aizritējis patriotiskās noskaņās

Olaines Vēstures un mākslas muzejs, jau otro gadu, vidusskolēniem piedāvāja muzejpedagoģiskās nodarbības „Bermontiāde Olaines novadā”, kā arī muzeja darbinieki apmeklēja Olaines speciālās pirmskolas izglītības iestādi “Ābelīte”, lai bērniem stāstītu par Latvijas valsts svētkiem. Vidusskolēniem muzeja vecākais speciālists Māris Ribickis stāstīja par Latvijas armiju Neatkarības kara laikā (1918. – 1920.), Latvijas armijas karavīriem un Bermontiādes cīņām Olaines apkārtnē. Par sieviešu lomu un Latvijas sieviešu palīdzības korpusa ievērojamo ieguldījumu Latvijas armijas uzvarās, stāstīja muzejpedagoģe Liene Linarte. Skolēniem bija iespēja iejusties „karavīru ādā”, piedaloties interaktīvās aktivitātēs Olaines Mežaparkā. Apmeklējot Olaines speciālās pirmskolas izglītības iestādi „Ābelīte”, muzeja darbinieki bija ģērbušies medmāsu un Latvijas armijas karavīra formās, lai interesantā veidā pastāstītu par to, kas ir Latvija, Latvijas svētki, kā arī iesaistītu bērnus gan sportiskās, gan radošās aktivitātēs.

Novembra sākumā, Olaines Vēstures un mākslas muzejā, Olaines novada jauniešu projekta ietvaros tika īstenota fotogrāfiju izstāde „Oo: [Olaine objektīvā]”. Izstāde sniedz brīnišķīgu iespēju iepazīt Olaini, ieraudzīt pilsētas pirmos objektus, to celtniecības laiku, kā arī redzēt mūsdienu fotogrāfijas, kuras uzņēma Olaines jaunieši vecumā no 13 līdz 25 gadiem.

11. novembrī atceroties Latvijas brīvības cīņas, Olainē aizritēja „Lāčplēša dienas atceres pasākums”. Olaines Vēstures un mākslas muzejs sadarbībā ar Olaines novada pašvaldību, Olaines Kultūras centru, Olaines Sporta centru, biedrību „Latviešu karavīrs”, Jauniešu centru „Popkorns” un brīvprātīgajiem jauniešiem no Olaines 1. un 2. vidusskolas, pasākuma apmeklētājiem piedāvāja plašu pasākuma programmu. Olaines Mežaparkā, apmeklētāji tika aicināti iesaistīties gan sportiskajās aktivitātēs ģimenēm, gan radošajās darbnīcās apgleznot svečturi sarkanbalti sarkanā krāsā, lai pasākuma noslēgumā to noliktu pie Olaines Kultūras nama, pieminot Latvijas brīvības cīņās kritušos. Tāpat visu pasākuma laiku notika karavīru tējas un zupas degustācijas, kā arī bija iespēja sevi iemūžināt vēsturiskajā fotostūrī. Pasākuma kulminācijā bija redzama 1919. gada 12. novembra kaujas rekonstrukcija, kas kā vēsturiska atbalss, mudināja iztēloties tā laika notikumus, kad karavīri bija gatavi atdot savas dzīvības cīņā par Latvijas brīvību tepat Olainē. Paralēli Mežaparkā piedāvātajām aktivitātēm, Olaines Vēstures un mākslas muzejā, bija iespēja apskatīt 1. pasaules kara ekspozīciju un piedalīties radošajās darbnīcās. Ekspozīcija šogad papildināta ar jauniegūto trešās šķiras Lāčplēša Kara ordeni. Muzeja vecākais speciālists Māris Ribickis skaidro: „Lāčplēša Kara ordenis ir pirmais un augstākais Latvijas valsts militārais apbalvojums. To piešķīra par kauju nopelniem Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku cīnītājiem, kā arī ārzemniekiem, kuri bija palīdzējuši brīvības cīņās vai sekmējuši Latvijas valsts nodibināšanu un izveidošanu. Jāpiebilst, ka ne katram muzejam krājumā atrodas Lāčplēša Kara ordenis, tādēļ man ir patiess prieks par jaunieguvumu.”

Šāda veida atceres pasākums Olainē kļūst par ikgadēju tradīciju. Sabiedrība ir ieinteresēta apmeklēt pasākumu un tas ir labs veids, kā cilvēkos radīt patriotismu un interesi par šo vēstures posmu. Olaines Vēstures un mākslas muzeja direktore, Liene Johansone, stāsta: „Diemžēl Latvijai viena gadsimta laikā pat divreiz ir nācies kļūt par divu lielvaru kaujaslauku, samaksājot par to ar visaugstāko cenu - valsts neatkarības zaudēšanu un tautas sadalīšanu karojošās frontēs. Ir būtiski radīt sabiedrībā izpratni par laiku, kad latviešu tauta cīnījās par savas jaundibinātās valsts nosargāšanu, un novērtēt to, kā nav daudzām citām pasaules tautām - brīvību un neatkarību.”

15. novembrī, Olaines Vēstures un mākslas muzejs sadarbībā ar Olaines Pieaugušo izglītības centru, atklāja ceļojošo, vēsturisko fotoizstādi „Hugo Celmiņš – Rīgas pilsētas galva, un ne tikai”, kā arī notika lekcija par Hugo Celmiņa dzīvesgājumu, kuru vadīja Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja vēsturniece Zane Krūmiņa.

Novembris Olaines Vēstures un mākslas muzejā aizritējis patriotiskās noskaņās, piedāvājot sabiedrībai aktivitātes, kas iemieso Latvijas vēsturi, aktualizē gan notikumus, gan personas, kas ir kā vēsturiskā atbalss mūsu ikdienā.