Olaines novads - aktīvs, industriāls, zaļš!         Piesakies pašvaldības izdevuma "Olaines Domes Vēstis" saņemšanai Tavā pasta kastītē!     

2019. gada 18. janvāris

         

Jaunumi

2018-04-05
Nozīmīga informācija alerģijas pacientiem, viņu ģimenes locekļiem
Speciālistu novērojumi atklāj draudīgu ainu – Latvijā strauji pieaug alerģisko pacientu skaits, turklāt pēdējo 20 gadu laikā ar putekšņu alerģiju slimo arvien vairāk bērnu un jauniešu. Alerģijas kulminācijas periods ir ilgst 6 mēnešus, sākot no aprīļa līdz septembrim ieskaitot.

Latvijas Alergologu asociācijas priekšsēdētājs Māris Bukovskis skaidro: “Katru gadu saistībā ar koku un pļavas zāļu ziedēšanu pavasaros un vasarās ievērojami pieaug ar alerģiju sirgstošu cilvēku skaits. Alerģisks rinīts jeb alerģiskas iesnas ir biežākā alerģijas izpausme. Jāņem vērā, ka alerģisks rinīts var veicināt bronhiālās astmas attīstību vai šīs slimības paasinājumu. Reizēm cilvēkiem ar alerģiskām iesnām novēro tādas šīs slimības komplikācijas kā deguna blakusdobumu iekaisumu, bērniem var attīstīties arī vidusauss iekaisums. Tādēļ ikvienam cilvēkam, kurš ir pamanījis kādas alerģijas izpausmes, jāmeklē speciālists, kurš palīdzētu izprast, vai tā tiešām ir alerģija, no kā tā radusies un kā to ārstēt”.

Latvijas aptieka uzsāk ilglaicīgu, plašu alerģijas pacientu atbalsta programmu, kas sastāv no četriem blokiem. Programmas mērķis ir pievērst iedzīvotāju uzmanību alerģijai, nepieciešamībai to ārstēt, apmeklējot speciālistus, likt apzināties šīs slimības nopietnību, kā arī sniegt atbalstu šīs slimības pacientiem.

I. bloks. Sadarbībā ar Latvijas Alergologu asociāciju aicinām veikt pašnovērtējuma testu ar mērķi pievērst uzmanību savai pašsajūtai, izanalizēt nepieciešamību vērsties pie alergologa.

  • Vai laiks, kad pasliktinās pašsajūta, izteiktāks kāda auga ziedēšanas periodā, sezonāli?
  • Vai elpošana ir apgrūtināta tikai caur vienu vai abām nāsīm?
  • Kādi ir pavadošie simptomi, proti, vai ir tikai deguna aizlikums vai arī tas kombinējas ar pastiprinātiem izdalījumiem, acu asarošanu, šķaudīšanu, asiņošanu no deguna?
  • Vai jums ir arī pastiprināta miegainība?
  • Kas provocē simptomus? Kas tos atvieglo?
  • Vai novērojams arī ādas iekaisums, apsārtums, nieze?
  • Vai līdzšinējo alerģijas terapiju uzskatāt par veiksmīgu? (Novērtējiet skalā no 1 – neefektīva līdz 10 – augsta efektivitāte.)
  • Skalā no 1 līdz 10 novērtējiet, vai alerģijas simptomi ietekmē jūsu dzīves kvalitāti.

Pateicoties precīzai alerģiju diagnostikai, alergologs ātri un precīzi nonāk pie secinājuma, kas ir tie faktori, kuri cilvēkam izraisa alerģiju. Kad tas ir noskaidrots, tiek nozīmēta ārstēšana, kura katram pacientam ir individuāla. Alergologs paskaidros, kā mazināt saskarsmi ar alergēniem un kādi medikamenti varētu veiksmīgāk palīdzēt.

Saraksts ar ārstu alergologu pieņemšanas vietām ir izvietots ikvienā Latvijas aptiekas tīkla aptiekā.

II. bloks. Uzrādot medikamenta, kas paredzēts alerģijas ārstēšanai, recepti (elektroniskā vai papīra formāta), aprīlī Latvijas aptiekā dāvanā saņemsiet Humer izotonisko jūras ūdeni deguna dobuma ikdienas higiēnai (5 ml) vai Bephanthen Eye (0,5 ml), acu pilienus, kas mitrina un nomierina sausas, kairinātas un nogurušas acis.

Eiropas Rinologu asociācijas vadlīnijās ieteikta deguna dobuma skalošana ar izotonisku sāls šķīdumu.

Katram pacientam tiek izsniegta viena no norādītajām dāvanām, ņemot vērā pacienta individuālo vajadzību.

III. bloks. Latvijas aptiekas aptiekās pircējiem ērti pieejamās vietās ir izvietota Aerobioloģiskā dienesta prognoze par alerģiju izraisošo augu ziedēšanu. Prognoze tiek atjaunota vidēji reizi nedēļā.

IV. bloks. Latvijas aptieka atbalsta bezmaksas personalizētās putekšņu alerģijas simptomu prognozēšanas mobilā lietotnes PASYFO lietošanu, ko izstrādājuši Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pētnieki sadarbībā ar partneriem Eiropā. PASYFO prognozē cilvēku reakciju uz putekšņu koncentrāciju gaisā, ļaujot alerģiskiem cilvēkiem saņemt individuālas prognozes par iespējamiem simptomiem, laikus vērsties pie ārsta alergologa un izvairīties no smagām alerģiskām reakcijām. Aplikācija bez maksas lejupielādējama iTunes un GooglePlay platformās.

 

Drukāt

Olaines novads

Olaines novada pašvaldība
Tālrunis: 67964333
Mob.tālr.: 20178620
e-pasts: pasts@olaine.lv

Olaines pagasta pārvalde
Tālrunis: 67962442
Mob.tālr.: 29510971
e-pasts: pagasts@olaine.lv

Datu aizsardzības speciālists
Tālrunis: 26658265, 27753113
e-pasts: 
datu.specialists@olaine.lv
 

 
 

Vārda dienas svin:
Antons, Antis
Jaunumi e-pastā