Olaines panorāma
Olaines 1. vidusskola šogad saņēmusi pirmo Zaļo karogu

Olaines 1. vidusskola šogad saņēmusi pirmo Zaļo karogu

Skolēni piedalījās arī talkās, kuru laikā tika sakopts mūsu pašu tuvējais mežs, pilsēta, māju pagalmi un citas vietas.


Lielāko daļu aktivitāšu eko-padome centās organizēt mūsu pašu skolā, tādejādi izglītojot pārējos skolēnus par to, ko mēs darām un cik tas ir nozīmīgi. Mēs rīkojām sporta dienas sākumskolā un pamatskolā, izvingrojāmies kopā ar pašvaldības darbiniekiem un bērnudārzu audzēkņiem. Apciemojām arī sākumskolas klases un, kopīgi darbojoties, iepazīstinājām ar ekoskolu, tās darbību un galvenajiem uzdevumiem. Mēs vēlējāmies, lai skolēni mūsu skolā kļūtu radošāki, tāpēc organizējām dažādus konkursus, interesantus eksperimentus, kā arī katra klase izveidoja izaicinājumu visam mācību gadam, kurā atspoguļojās klašu apņemšanās mācību gadā laikā veikt uzlabojumus gan enerģijas taupīšanas jomā, gan savās klases telpās un skolas vidē. Ar AS "Olaines ūdens un siltums" atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītāja Andra Gaiļa aktīvu līdzdalību skolā tika novietoti speciālie konteineri PET pudelēm, tādējādi sākot šķirot plastmasas atkritumus. Eko-padomē darbojas jaunais vides reportieris – Marks Locs, kura rakstu varējām lasīt pirmajā ekoskolas žurnālā "Kartupelis".

Rudenī Polijas ekoskola uzaicināja mūs piedalīties akcijā "Ābolu draugi", kura norisinājās veselu nedēļu. Katrai pamatskolas klasei vajadzēja izvēlēties kādu no Latvijā audzētiem augļiem vai dārzeņiem un izveidot reklāmas par to, kāpēc tos ēst ir labi un ko tie dod mūsu veselībai. Dažas klases veica interesantus eksperimentus vai veidoja dažādus priekšmetus no dārzeņiem vai augļiem, citas klases atkal izpētīja šo augļu labākās īpašības, veidoja plakātus u.c. Viena 9. klase kopīgiem spēkiem izcepa ābolu pīrāgu. 

Viens no lielākajiem izaicinājumiem mūsu ekoskolas aktīvistiem ir dalība Erasmus+ projektā "It’s Time To Help", kurš norisinās no 2014. līdz 2016. gadam. Šī projekta ietvaros mēs sadarbojamies ar citu valstu ekoskolām un pētām dažādas ekoskolu tēmas, kuras vēlāk prezentējam, aizbraucot uz konkrēto valsti. Skolēniem ir iespēja nedēļu dzīvot viesģimenēs, iepazīstināt ar savu valsti un tās kultūru, iepazīt citu valstu tradīcijas, uzlabot savas komunikācijas un valodas prasmes, spēju sadarboties utt. Vēlamies pateikt paldies skolotājai Lilijai Zujevai par palīdzību projekta  īstenošanas laikā.  Esam jau viesojušies Čehijā ar tēmu "Ūdens", Vācijā ar tēmu "Enerģija", Somijā ar tēmu "Ekonomiskais patērētājs jeb veselīgs dzīvesveids", kā arī esam uzņēmuši projektā iesaistīto valstu skolēnus un skolotājus pie sevis Olainē. Latvijas vizītes laikā mūsu eko-padomes dalībnieki uz skolas gaiteņa sienas izveidoja milzīgu koku ar lapām un ozolzīlēm. Šis koks vēl neskaitāmus gadus paliks mums par piemiņu no laikiem, kad mēs viesojāmies citās valstīs un ieguvām daudz jauku atmiņu. Projekta ietvaros vēl dosimies uz Portugāli, kur pētīsim tēmu "Bioloģiskā daudzveidība", un uz Maltu, kur mūsu tēma būs "Atkritumi".

Esam paveikuši daudz un lepojamies ar to, bet mums ceļā uz labāku ekoskolu vēl tāls ceļš ejams. Centīsimies strādāt tā, lai Zaļais karogs plīvo pie mūsu skolas un atgādina mums par jau paveiktajiem labajiem darbiem.

Tagad mums ir jauns mērķis – pievērst visu uzmanību mūsu skolas videi un apkārtnei. Ar lielām cerībām gaidām arī citu mūsu novada iedzīvotāju atbalstu un sapratni.
 
Brigita Zute, ekoskolas koordinatore 1.vidusskolā un Annija Dūka no 8.a klases