Olaines panorāma
Par veļas žāvēšanu un citiem iedzīvotāju apspriestajiem jautājumiem

Par veļas žāvēšanu un citiem iedzīvotāju apspriestajiem jautājumiem

Pašlaik Olaines novada domes saistošo noteikumu Nr. 16 “Olaines novada sabiedriskās kārtības un sanitārās tīrības noteikumi” 16. punktā teikts “Par veļas žāvēšanu pilsētas vai ciema daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pagalmos tam neparedzētās vietās (piemēram, starp kokiem) – izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz 40,00 euro.” Tika ierosināts papildināt šo punktu ar iepriekš minēto aizliegumu. Šādi aizliegumi saistošajos noteikumos ir noteikti citās pašvaldībās, piem., Tukumā, Valmierā, Ogrē, Cēsīs u.c.

Saprotot vēlmi dzīvot sakārtotā vidē un izprotot cilvēku vajadzību žāvēt veļu, pašvaldība vēlējās noskaidrot pārējo novada iedzīvotāju viedokli par to, vai viņi atbalsta iedzīvotāja-aktīvista ierosinājumu vai nē. Līdz ar to iedzīvotājiem tika piedāvāta iespēja izteikt viedokli, aizpildot aptauju pašvaldības tīmekļa vietnē www.olaine.lv. Aptaujā ir piedalījušies 245 respondenti. No tiem 50,6% ir atbalstījuši šo aizliegumu, bet 49,4% izteikuši viedokli, ka neatbalsta šāda aizlieguma ieviešanu. Aptaujas ietvaros netika runāts par aizliegumu žāvēt veļu balkonā/lodžijā, bet tika jautāts par iedzīvotājiem pieņemamu tās žāvēšanas veidu, piem., vai jāžāvē tikai  līdz margu līmenim vai arī virs margu līmeņa, t.i., cilvēkiem redzamajā daļā. 68,6% respondentu atbalsta veļas žāvēšanu balkonā/lodžijā, ja veļas augstums nepārsniedz margu augstumu. 
 
Aptaujas dalībniekiem tika piedāvāta iespēja brīvi izteikt komentārus. Iedzīvotāji, pamatojot vienu vai otru redzējumu, ir pieskārušies arī daudziem citiem jautājumiem, kuri, viņuprāt, negatīvi ietekmē vizuālo novada tēlu/sakārtotu pilsētvidi:
  • patvaļīga lodžiju un balkonu iestiklošana, kuru katrs dara pēc sava prāta un finansiālajām iespējām, nevis ievērojot kādu konkrētu stilu, katrs balkons ir savā krāsā, krasi atšķiras materiālu izvēle, turklāt tiek radīta papildu slodze mājas konstrukcijai; izskatītos labāk, ja balkoni pēc projekta būtu vienādi; līdzīgi ir arī ar logu ielikšanu;
  • aizkrāmēti balkoni;
  • pašu balkonu tehniskais stāvoklis bieži vien ir ļoti slikts, pat kritisks;
  • nepievilcīgs daudzdzīvokļu māju ārējais izskats – nodrupušas fasādes, plaisas u.tml.;
  • suņu/kaķu saimnieki nesavāc sava mīluļa ekskrementus;
  • diemžēl ir cilvēki, kuri met zemē atkritumus, izgāž tos tam neparedzētajās vietās, piesārņojot vidi, apzīmē māju sienas un citus publiskus objektus.
Pašvaldība ne vienu reizi vien ir atgādinājusi dzīvnieku īpašniekiem, ka saskaņā ar 2006.gada MK noteikumiem Nr. 266 apdzīvotu vietu teritorijā mājas dzīvnieka īpašniekam vai turētājam ir pienākums savākt sava mājas dzīvnieka ekskrementus. Lai mudinātu dzīvnieku īpašniekus rīkoties, pašvaldība 2015.gadā ir uzstādījusi 20 urnas dzīvnieku ekskrementiem Olaines pilsētā un Jaunolainē. Protams, ekskrementus maisiņā var izmest arī sadzīves atkritumos – gan lielajos, gan mazajos konteineros. Atgādinām arī, ka aizkrāmēti balkoni rada ugunsnedrošību, to kontrolē VUGD (Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests) un par to ir paredzēts arī sods.
 
Aptaujā iedzīvotāji ir snieguši negatīvu vērtējumu arī veļas žāvēšanai pāri balkona margām, t.i. aiz balkona robežām, apakšveļas karināšanai redzamajā vietā, kā arī putekļu purināšanai pāri balkona malām, jo visi netīrumi nonāk uz citu balkoniem. Neviennozīmīgs viedoklis ir par veļas žāvēšanas nojumēm. Atgādinām, ka par to esamību vai neesamību uz mājai piederošas zemes lemj konkrētas mājas iedzīvotāji ar lielāku balsu vairākumu. 
 
Pamatojoties uz aptaujas rezultātiem, Olaines novada Attīstības un komunālo jautājumu komiteja pieņēma lēmumu saistošajos noteikumos pagaidām šo normu neiestrādāt, bet aicināt māju iedzīvotājus pašus aktīvi iesaistīties, ka arī runāt ar citiem iedzīvotājiem, lai balkoni un novada vide kopumā kļūtu pievilcīgāki.
 
Cienīsim sevi, cienīsim citus un cienīsim arī citu paveikto, un atcerēsimies, ka mēs visi kopā veidojam Olaines novada vizuālo tēlu un sakārtotu vidi!