Olaines panorāma
Rīgas apkārtnē šogad reģistrēti 117 trešo personu izraisīti elektroapgādes tīkla bojājumi

Rīgas apkārtnē šogad reģistrēti 117 trešo personu izraisīti elektroapgādes tīkla bojājumi

AS „Sadales tīkls” regulāri visā Latvijā konstatē elektroapgādes pārtraukumus, kurus izraisījusi trešo personu neuzmanīga vai bezatbildīga rīcība. Šogad Rīgas apkārtnē –Jūrmalā, Ādažu, Saulkrastu, Siguldas, Garkalnes, Ķekavas, Ropažu, Mārupes, Ogres, Ikšķiles u.c. novados, AS „Sadales tīkls” ir reģistrējusi 117 trešo personu radītus elektroapgādes tīkla bojājumus, kas ir par 23 gadījumiem vairāk nekā šajā laika periodā pērn.

Visbiežāk uzņēmums saskaras ar rakšanas, ielu rekonstrukcijuvai būvniecības darbu laikā bojātām kabeļu līnijām – šogad Rīgas apkārtnē reģistrēti 48 kabeļtīkla bojājumi, mežizstrādes, lauksaimniecības u.c. darbu laikā pārrautām gaisvadu elektrolīnijām – šogad reģistrēti 30 šādi gadījumi, ar lauksaimniecības un mežizstrādes tehniku bojātiem un nolauztiem elektrolīnijas balstiem – 6 gadījumi, kā arī ar tehniku un ceļu satiksmes negadījumu laikā bojātām transformatoru apakšstacijām un elektroenerģijas uzskaites sadalnēm – šogad reģistrēti 33 gadījumi.

AS „Sadales tīkls” Tehniskais direktors Raimonds Skrebs norāda: „Apkopotā statistika ilustrē, ka aizvien biežāk klientu objektos negaidīti pārtrūkst elektroapgāde trešo personu izraisītu bojājumu dēļ. Šogad uzņēmums vidēji ik nedēļu visā Latvijā reģistrē 13 mežizstrādātāju, lauksaimnieku, būvnieku un privātpersonu radītos elektrotīkla bojājumus un šādi notikumi būtiski ietekmē uzņēmuma ikdienas darbu, jo darbiniekiem ir jāpārtrauc plānotie elektrotīkla uzturēšanas un attīstības darbi, lai pēc iespējas ātrāk atjaunotu elektroapgādi mūsu klientiem. Piespiedu atslēgums, lai novērstu šo postījumu sekas - īpaši kabeļtīkla bojājumus, un nodrošinātu elektroapgādes atjaunošanu, ietekmē dažus desmitus klientu mazāk apdzīvotās lauku teritorijās līdz pat vairākiem simtiem un tūkstošiem lietotāju blīvi apdzīvotās vietās un pilsētās.”

Trešo personu neuzmanīga un bezatbildīga rīcībaregulāri izraisa elektroapgādes traucējumus AS „Sadales tīkls” klientiem. Šā gada 21. oktobrī Jūrmalā, Kaudzīšu ielā nesaskaņotu rakšanas darbu laikā tika bojāta vidējā sprieguma 10kV(kilovoltu) kabeļu līnija, ietekmējot elektroapgādi 311 klientiem. Notikums apliecina, ka, neapdomīgi rīkojoties,mehāniski izraisīts bojājums var ietekmēt ne vien apkārtējo lietotāju elektroapgādi, bet radīt cilvēka dzīvībai bīstamu apdraudējumu, jošī notikuma laikādarbos iesaistītā persona - 22 gadu vecs vīrietis, guva elektrotraumu - sejas un rokas plaukstas apdegumus.

Trešo personu darbības ietekmē elektroapgādes pārtraukumu izjutuši arī AS „Sadales tīkls klienti Ogrē un apkārtnē. Šā gada 26. oktobrī rakšanas darbu laikā tika bojāts vidējā sprieguma 20kV kabelis, radot elektroapgādes pārtraukumu 1885 Ogres pilsētas un novada iedzīvotājiem.

Trešo personu izraisīts vidējā sprieguma elektrotīkla bojājums reģistrēts arī Ropažu novadā, kur 27. novembrī mežizstrādes darbu laikā elektrolīnijā tika iegāzts koks,  pārraujot 20kV gaisvadu elektrolīniju un ietekmējot elektroapgādi 2128 Ropažu novada iedzīvotājiem. Tie ir tikai daži piemēri, kas ilustrē trešo personu izraisītos bojājumus un to ietekmi uz klientu elektroapgādi.

AS „Sadales tīkls” atgādina, ka plānojot jebkādus rakšanas darbus, būtiski ir zināt, kādas inženierkomunikācijas atrodas plānotajā rakšanas darbu vietā, tādēļ rakšanas darbi jāsaskaņo vietējās pašvaldības būvvaldē un, veicot darbus elektroapgādes infrastruktūras tuvumā, ar elektroapgādes uzņēmumu AS „Sadales tīkls”.

Veicot darbus gaisvadu elektrolīniju tuvumā, jāievēro Aizsargjoslu likums, kurš nosaka, ka elektrolīniju ar spriegumu līdz 20 kV (kilovolti) aizsargjoslās nedrīkst strādāt ar tehniku, kas ir augstāka par 4,5m no zemes virsmas. Gadījumos, ja nepieciešams veikt kādus darbus elektrolīniju aizsargjoslā ar tehniku, kuras gabarīts pārsniedz 4,5 m, vai, ja darba gaitā ir iespējama cilvēku, tehnikas vai mašīnu tuvošanās aizsargjoslai par elektrobīstamības zonu, par šīm darbībām obligāti jāpieprasa saskaņojums no līnijas īpašnieka. Šādos gadījumos iespējams organizēt elektrolīnijas atslēgumu, te gan jāņem vērā, ka tas jāizdara ne vēlāk kā divas nedēļas pirms darbu veikšanas.

AS „Sadales tīkls” aicina savlaicīgi ziņot, ja tiek pamanīts negadījums vai bīstama situācija elektroapgādes infrastruktūras tuvumā, zvanot AS „Sadales tīkls” Klientu servisam pa tālruni 80200404 vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam - 112!