Olaines panorāma
Starptautiskajā veco ļaužu dienā aicina atcerēties un rūpēties par Latvijas senioru garīgo veselību

Starptautiskajā veco ļaužu dienā aicina atcerēties un rūpēties par Latvijas senioru garīgo veselību

Kā liecina kampaņas „Nenovērsies!” ietvaros veiktās aptaujas dati, 41% Latvijas iedzīvotāju slēptu faktu, ka kāds no tuviniekiem cieš no psihiskas saslimšanas, tāpēc ir īpaši svarīgi veicināt izpratni par psihiskām slimībām, būt iecietīgiem un saprotošiem pret mūsu līdzcilvēkiem, kas ar šīm slimībām slimo, kā arī nebaidīties vērsties pēc specializētas palīdzības.

Līdz ar sabiedrības novecošanās procesiem arvien aktuālāki kļūst jautājumi gan par senioru fizisko, gan psihisko veselību. Vecāka gadagājuma cilvēki, it īpaši vientuļie, ir viena no sabiedrības grupām, kura pakļauta paaugstinātam riskam, ka psihiski traucējumi netiek savlaicīgi diagnosticēti un atbilstoši ārstēti. Diemžēl jautājumi, kas skar cilvēka psihisko veselību, Latvijas sabiedrībā arvien tiek apspriesti izvairīgi, un cilvēki nelabprāt runā par šādām problēmām gadījumā, ja tās skar viņu tuviniekus.

Viena no aktuālākajām psihiskajām saslimšanām ar kuru var saskarties seniori ir demence - progresējoši smadzeņu darbības traucējumi, kas izsauc daudzveidīgus prāta funkciju (kognitīvos) traucējumus, kuru rezultātā rodas atmiņas, domāšanas, vizuāli telpiskās izjūtas, prasmju un spriešanas spēju izmaiņas. Prāta funkciju traucējumi sākotnēji ir viegli un var tikt uzskatīti par “vecuma iezīmi”, nevis slimību, tomēr jāņem vērā, ka traucējumus nedrīkst uzskatīt par normālu novecošanas sastāvdaļu! Ar laiku traucējumi kļūst smagāki un var kombinēties ar dažādas intensitātes personības un uzvedības izmaiņām, ierobežojot un apgrūtinot ikdienas aktivitāšu veikšanu, salīdzinot ar dzīves periodu pirms saslimšanas. Vieglu prāta funkciju (kognitīvo) traucējumu gadījumā ir sūdzības par pavājinātu atmiņu, lēnāku domāšanu, grūtībām apgūt jaunu informāciju un koncentrēties. Cilvēks aizmirst tikko dzirdētu informāciju, uzdod vienus un tos pašus jautājumus, stāsta vienus un tos pašus stāstus, taču komunicējot nespēj atrast vārdus, pazaudē laika izjūtu, ar grūtībām veic sarežģītākus ikdienas uzdevumus, piemēram, ēdienu gatavošanu, dzīvokļa uzkopšanu, darbības ar naudu. Cilvēks var zaudēt interesi par lietām, kas agrāk patikušas, kļūt apātiskāks, vieglāk aizkaitināms un satraucams. Pakāpeniski, stāvoklim pasliktinoties, atmiņa vēl vairāk pavājinās, cilvēks sāk apmaldīties pazīstamās vietās, viņam nepieciešams palīdzēt pašaprūpē, ēdiena gatavošanā un savas vides sakopšanā, parādās personības traucējumi, cilvēks var sākt vākt nevajadzīgas mantas, kļūt aizdomīgs vai baidīties no apzagšanas.

Ārstēšanas un aprūpes rezultātā prāta funkciju traucējumi ar laiku var mazināties, taču bieži šie traucējumi kļūst izteiktāki un daudzveidīgāki. Slimības ārstēšana, kura jāuzsāk agrīnās slimības stadijās, balstās uz prāta funkciju uzturēšanu, uzvedības, garastāvokļa un uztveres traucējumu koriģēšanu kā arī ikdienas funkcionēšanas nodrošināšanu. Gadījumā, ja atpazīstat iepriekš minētos demences simptomus, noteikti jādodas pēc palīdzības pie speciālista. Kontaktinformāciju valsts apmaksātu psihiatra konsultāciju saņemšanai kā arī citu noderīgu, ar palīdzības iespējām saistītu informāciju atradīsiet kampaņas mājaslapas www.nenoversies.lv sadaļā „Palīdzība”.

Lai pievērstu Latvijas sabiedrības uzmanību savai, tuvinieku un citu līdzcilvēku garīgajai veselībai, palīdzētu atpazīt pirmās traucējumu pazīmes, iedrošinātu vērsties pēc palīdzības un mazinātu aizspriedumus pret cilvēkiem, kuri ar šiem traucējumiem slimo, SPKC kopā ar Veselības ministriju septembrī uzsāka sociālo kampaņu „Nenovērsies!”, kas aktualizē jautājumus par vairākām psihiskām saslimšanām, tostarp demenci, depresiju, šizofrēniju, neirotiskiem traucējumiem, ēšanas traucējumiem u.c. Kampaņas ietvaros izveidota mājas lapa www.nenoversies.lv, kurā ikvienam iedzīvotājam ir pieejama ne tikai plaša informācija par dažādiem psihisko traucējumu veidiem, bet arī pašnovērtēšanas testi, informācija par palīdzības iespējām un cita noderīga informācija. 

Plašāka informācija:

Slimību profilakses un kontroles centra Komunikācijas nodaļa

Laura Ševčenko (26537869)