Olaines panorāma
Tehniskās jaunrades diena.

Tehniskās jaunrades diena.

 Pasākuma mērķis bija rosināt jauniešos interesi par tehnisko jaunradi un inženierzinātnēm. Skolēni tika sadalīti 8 grupās, kuras katra 4 darbnīcās, praktiski darbojoties un īstenojot eksperimentus no itin viegli pieejamiem materiāliem, varēja iepazīt dažādus fizikas un ķīmijas likumus.

Darbnīcā „Kosmiskā raķete” nācās izgatavot savu raķetes lidmodeli no papīra. Tad varēja pārliecināties par tās lidojumu, izmantojot gaisa plūsmas principu. Jauniešu vidū izraisījās liels azarts, kura raķete lidos vistālāk. Bet tas vislielākā mērā bija atkarīgs no tā, kā skolēni, gatavojot savu modeli, ievēroja aerodinamikas likumus.

Radošajā darbnīcā "Domino efekts" tika apspēlēts Rūba Goldberga mašīnas princips – kā kaut ko pavisam vienkāršu izdarīt pēc iespējas sarežģītāk, izmantojot spēku un inerci. Šī darbnīca spēja patiesi aizraut un vairoja dalībniekos komandas garu, kopīgi strādājot pie "sarežģītās mašīnas" radīšanas. Darbnīca atgādināja, ka nekad nevajag apstāties pie pirmās neveiksmes, pat ne pie otrās vai trešās. Tikai visai komandai, kopā strādājot, ieguldot enerģiju, radošo izdomu, pacietību, iespējams sasniegt rezultātu, kas dod gandarījumu.

 "Nopelni miljonu ar elektrisko spuldzīti". Šajā darbnīcā 8.klašu skolēniem bija iespēja pašiem atkārtot pasaulslaveno Edisona eksperimentu, kā rezultātā radās mums ikdienā tik pierastais produkts – elektrības spuldzīte. Saslēdzot elektrisko ķēdi, skolēni varēja noskaidrot, kā un kāpēc elektrību spēj saražot ābols, kartupelis, citrons un pat cilvēks. Praktiski darbojoties, varēja uzzināt, kad un kāpēc kvēldiegs gail vai pārdeg, kā arī pētīt, kāda materiāla kvēldiegs degs visilgāk un visspožāk.

„Vēja ģeneratoru darbnīcā” tās dalībnieki paši izgatavoja unikālus vēja ģeneratora spārnus un izmēģināja tos īsta vēja apstākļos. Skolēni uzzināja, kāda nozīme ir vējam elektroenerģijas ražošanā un kā dažādas spārnu formas ietekmē sasniegto rezultātu. Visi darbnīcas dalībnieki piedalījās sacensībās, rezultāti tika mērīti ar voltametru, tā precīzi nosakot saražotās elektroenerģijas daudzumu ar izgatavotajiem spārniem. Veiksmīgākie saņēma balvas – konfektes.

Darbnīcā „Spīdīgais mošķītis” varēja iepazīties ar ķīmiskajām reakcijām. Tās dalībnieki, tērpušies atbilstošā apģērbā, aktīvi mīcot masu no maizes, PVA līmes un luminiscējošās krāsas, katrs veidoja savu mošķīti, kas tumsā spīdētu.

Diena izvērsās aizraujoša. Skolēni atzina, ka, šādā veidā darbojoties, apgūt jaunas zināšanas gribētu arī turpmāk. Un arī tas, ka darbnīcās vienkopus bija abu skolu skolēnu, viņiem likās ļoti interesanti.

Pasākumu finansēja Olaines novada pašvaldība, darbnīcas skolēniem organizēja SIA „Aspired” no Ventspils.

 Speciāliste izglītībā, kultūrā un jaunatnes lietās M. Zaube.