Par vienota siltumenerģijas apgādes gala tarifa noteikšanu visā Olaines novadā
Līdz 2022. gadam Olaines novadā darbojās divi atsevišķi sabiedrisko pakalpojumu sniedzēji, kas nodrošināja centralizēto siltumapgādi dažādās novada teritorijās. AS Olaines ūdens un siltums nodrošināja siltumenerģijas ražošanu un piegādi Olaines pilsētā, savukārt SIA “Zeiferti” sniedza centralizētās siltumapgādes pakalpojumus Olaines novada teritorijā – Jaunolainē un Stūnīšu ciemā.
Ņemot vērā, ka abi iepriekš minētie uzņēmumi bija pašvaldības pārraudzībā, 2022. gadā tika veikta uzņēmumu reorganizācija, lai optimizētu administratīvās un ražošanas izmaksas. Reorganizācijas rezultātā SIA “Zeiferti” tika pievienota AS “Olaines ūdens un siltums”, un kopš 2022. gada visā Olaines novada teritorijā sabiedriskos pakalpojumus sniedz viens uzņēmums – AS “Olaines ūdens un siltums”. Tas radīja iespēju pakāpeniski virzīties uz vienotu sabiedrisko pakalpojumu tarifu noteikšanu.
Savukārt siltumapgādes jomā vienota tarifa noteikšana sākotnēji nebija iespējama, jo pastāvēja būtiskas atšķirības izmantotajos kurināmā veidos. Ņemot vērā, ka 2022. gadā Olaines pilsētā siltumenerģijas ražošanai tika izmantota dabasgāze, savukārt Olaines novada teritorijā esošajās katlumājās – koksnes šķelda, vienota centralizētās siltumapgādes tarifa noteikšana tobrīd nebija iespējama, un šīs atšķirības ietekmēja arī atšķirīgu tarifu saglabāšanos dažādās Olaines novada teritorijās.
Situācija ir būtiski mainījusies 2025. gadā. Šobrīd visas AS “Olaines ūdens un siltums” katlumājas siltumenerģijas ražošanai izmanto koksnes šķeldu, vienlaikus saglabājot iespēju nepieciešamības gadījumā izmantot dabasgāzi kā papildu kurināmo. Tas nodrošina līdzīgu siltumenerģijas ražošanas tehnoloģisko pieeju visā Olaines novadā un ļauj veidot vienotu izmaksu bāzi.
Vienota centralizētās siltumapgādes gala tarifa noteikšana ir vēsturisks lēmums Olaines novadam, kas ļauj izlīdzināt ilgstoši pastāvējušās atšķirības starp Olaines pilsētu un novada teritorijām. Olaines pilsētas iedzīvotājiem tarifs nemainās, savukārt Jaunolaines un Stūnīšu iedzīvotājiem tas samazināsies. Vienlaikus vienota tarifa ieviešana ļaus nākotnē izvairīties no straujiem un nevienmērīgiem tarifa kāpumiem dažādās novada teritorijās.
Papildus tam vienots tarifs nodrošinās arī vienkāršāku un efektīvāku pakalpojuma administrēšanu, samazinot administratīvo slogu un veicinot caurspīdīgu, iedzīvotājiem saprotamu siltumapgādes pakalpojuma cenu veidošanos visā Olaines novadā.