Latvijas Jauniešu galvaspilsēta 2019

2018.gada 12.augustā Starptautiskajā Jaunatnes dienā Ikšķilei un Olainei tapa zināms, ka visa 2019.gada garumā tās kļūs par epicentriem svarīgākajām Latvijas jaunatnes politikas aktivitātēm un jauniešu pasākumiem.

 

 

Uzzinot, ka būsim Latvijas Jauniešu galvaspilsēta, sakām darīt to, kas mums padodas- sadarboties! Zinājām, ka tas būs intensīvs pusotra gada darbs, bet pilnīgi noteikti arī zinājām- tas būs tā vērts. Mums, jaunatnes lietu speciālistiem, bija milzīgs prieks un gandarījums par katru jaunieti, kas iesaistījās plānošanā un organizēšanā, brīvprātīgie jaunieši bija visu jaudīgo pasākumu veiksmes atslēga.

 

“Zvaigžņu stunda” – Olaines un Ikšķiles novadam

 

Pirmais lielais notikums norisinājās martā. Jaunieši no dažādām Latvijas vietām pulcējās Jaunolainē un kopīgi svinēja Latvijas Jauniešu galvaspilsētas atklāšanu.

 

Pirmajā pasākuma daļās gan jaunieši, gan jaunatnes darbinieki tika aicināti “Mācīties - Iedvesmoties - Sadarboties”. 170 jaunieši no dažādām Latvijas pašvaldībām piedalījās Piedzīvojuma Gara rīkotajās komandu aktivitātēs, savukārt jaunatnes darbinieki mācījās un iedvesmojās  pozitīvai komunikācijai no psiholoģes Zanes Veinbergas.

 

Pasākuma nosacīti oficiālo daļu atklāja bungotāji no Ikšķiles – Haralds un Klāvs. Sarunu šovā sešos ar Artūru Jenotu pirmā uz skatuves kopā Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Anita Muižniece. Turpinājumā par saviem jaunības laikiem un par darbu ar jaunatni pašvaldībās atbildēja Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš un Olaines novada pašvaldības izpilddirektors Ģirts Batrags. Par to, kā tad ir būt jaunietim 2019.gadā izjautāja Ikšķiles un Olaines novada jaunietes.

 

Vakars turpinājās ar dažādiem šoviem un muzikāliem priekšnesumiem un tad vakara gaidītākā daļa- hiphopa mūziķa anša koncerts.

 

 

Aprīlī Ikšķiles novadā sadarbībā ar IZM norisinājās Strukturētā Dialoga VII cikla nacionālā atklāšanas konference. Tajā pulcējās jaunatnes lietu speciālisti, jaunatnes darbinieki, jaunieši un skolotāji, lai uzzinātu par aktuālajiem jautājumiem un pieejamo atbalstu, lai veicinātu jauniešu līdzdalību vietējā un nacionālā līmenī.

 

Vasaras sakumā norisinājās sportiskākais pasākums jauniešiem- Jauniešu sporta festivāls. Jaunolaines stadions bija piepildīts ar dažādām sportiskām aktivitātēm. Diena sākās ar komandu sacensībām florbolā, strītbolā, minifutbolā un volejbolā. Paralēli skeitparkā norisināsies Sk8/BMX/Scooter sacensības. Bija iespēja izmēģināt dažādas fitnesa nodarbības: ielu vingrošanu, Zumbu, TRX, CrossFit un jogu. Paralēli jebkuram interesentam bija iespēja izmēģināt novusu, galda tenisu, longbordus, slackline un  kendamas, kā arī piedalīties kendamas čempionātā. Festivāli noslēdza latviešu repa izpildītājs Edavārdi!

 

 

Starptautiskās jaunatnes dienas priekšvakarā, 9. un 10.augustā, JSPA Ikšķilē organizēja tematisku vasaras festivālu “Projektu nakts”.  Jaunieši un jaunatnes darbinieki radošā vidē apguva jaunatnes jomas projektu izstrādes pamatprincipus, atminēja kvalitatīva projekta noslēpumu, attīstīja paši savas projekta idejas un ieguva daudz jaunu draugu un potenciālo partneru savai idejai.

 

Svinot Starptautisko jaunatnes dienu aicinājām jauniešus no visas Latvijas uz aktīvu, sportisku un aizraujošu festivālu “IKfest2019” Zilajos kalnos - tūrisma, sporta un atpūtas kompleksā pie Dubkalnu ūdenskrātuves.

 

Pasākumā  svinīgā ceremonijā tika paziņots konkursa “Latvijas Jauniešu galvaspilsēta 2020” uzvarētājs - goda plāksni un ceļojošo kausu “Latvijas Jauniešu galvaspilsēta” saņēma Ventspils pilsēta. Visas dienas laikā apmeklētāji varēja baudīt dažādas aktivitātes festivāla teritorijā. Vakarā uz skatuves kāpa  muzikālā grupa DEM,  Latvijā pazīstamie Repa mākslinieki: Punkts uz I no apvienības Kreisais Krasts, Arturs Skutelis, E.V. un IDUS ABRA kopā ar DJ Oriole. Savukārt vēlāk ballīti turpināja grupa DEM, DJ [Ex] da Bass un 3LIVE PROJECT mūziķu apvienība.

 

Olaines novada Jauniešu diena

 

Vasaras noslēgumā Olaines Mežaparkā vairāki simti jauniešu un citi interesenti visas dienas garumā apmeklēja Jauniešu dienu! Tiem, kuri vēlējās Jauniešu dienu izbaudīt aktīvi, iespēju netrūka. Jauniešu diena sākās ar foto-velo orientēšanās sacensībām “Pilsētas medības 2019”.  Ikvienas bija iespēja izmēģināt: kāpšanu alpīnisma sienā, balansēšanu uz kastēm, noturēšanos uz līdzsvara torņa un spēkošanos Gladiatoru cīņās. Paši jaunieši par foršāko aktivitāti atzina Lāzertagu.

 

Visas dienas garumā ar aktivitātēm bija piepildīts arī Popkorna skvērs. Diena tika atklāta ar Fizikas eksperimentiem. Maģiskajā NVO skvērā apmeklētājiem bija iespēja satikt dažādas biedrības, darboties un uzzināt daudz ko jaunu. Vēlāk apmeklētāji tika aicināti uz garšīgu un jēdzīgu diskusiju “Kāda jēga darboties?”. Noslēdzošā aktivitāte skvērā bija Brīvais mikrofons- jaunieši gan dziedāja, gan dalījās ar stāstiem.

 

Estrādes daļu ar repa frīstailu atklāja Brīvrunu Projekts. Vakaru turpināja jauniešu iemīļotais repa izpildītājs Arturs Skutelis. Jauniešu dienas’19 galvenais mākslinieks OZOLS kārtīgi iekurināja publiku, izpildot gan savas jaunās dziesmas, gan par klasiku kļuvušo dziesmu „Rajons”. Jauniešu diena noslēdzās pēc pusnakts, jo par mūziku rūpējās mūsu pašu DJ SUN-LAY.

 

 

Oktobrī norisinājās divu dienu Pieredzes apmaiņas seminārs, kura vadmotīvs bija sadarbība. Semināra pirmajā dienā dalībniekiem bija fantastiska iespēja Laumas Žubules un Māra Rešņa- divu pieredzējušu neformālās izglītības treneru- vadībā mācīties, dalīties labās prakses piemēros un iedvesmoties jauniem darbiem.

 

Otrā diena bija veltīta Ikšķiles un Olaines pieredzei jaunatnes jomā. Diena sākās ar Ikšķiles jauniešu telpas apmeklējumu un Ikšķiles novada pašvaldības jaunatnes lietu speciālista stāstījumu par darbu ar jauniešiem Ikšķilē, par sadarbības labās prakses piemēriem. Turpinājumā dalībnieki devās iepazīt Olaines novadu, sākumā apmeklējot Olaines 1.vidusskolas bibliotēku, kurā uzzināja gan renovētās bibliotēkas stāstu, gan par sadarbības formām skolēnu līdzdalības veicināšanai. Semināra noslēgumā dalībnieki apmeklēja Olaines Jauniešu centrs “Popkorns”. Olaines novada pašvaldības jaunatnes lietu speciāliste dalījās ar stāstu par jauniešu centra un Popkorna skvēra izveidi, cik būtiska ir jauniešu iesaiste infrastruktūras plānošanās un, ka ļoti nozīmīga ir arī laba sadarbība starp pašvaldības darbiniekiem.

 

 

Novembrī LJP Olainē organizēja nacionālo konferenci “Kas notiek Latvijas jaunatnes organizācijās?”. Konferenci atklāja IZM ministre Ilga Šuplinska, aicinot jaunatnes organizācijām koncentrēties uz sasniedzamajiem rezultātiem  un aktīvi sadarboties visiem jomā iesaistītajiem. LJP prezentēja tās veikto pētījumu par Latvijas jaunatnes organizācijām, dalībnieki strādāja darba grupās kopīgi meklēja risinājumus, kā uzlabot ieguvumus no jaunatnes politikas valsts programmas un kādas izmaiņas būtu nepieciešamas Jaunatnes likumā.

 

Noslēguma pasākums

 

Decembrī, noslēdzot Latvijas Jauniešu galvaspilsētas gadu, organizējām īpašu pasākumu, kurā paldies teicām jauniešiem par viņu ieguldījumu novada attīstībā, brīvprātīgajiem un sadarbības partneriem par iesaisti Jauniešu galvaspilsētas aktivitātēs.

 

Tas bija spilgti, emocionāli un pacilājoši, atskatīties uz paveikto gada garumā un pateikties tiem, kuri šo gadu bija padarījuši par “Zvaigžņu stundu” – Olaines un Ikšķiles novadam.

 

Atšķirībā no citiem gadiem konkursam “Jauniešu gada balva” tika izvēlētas 3 īpašas nominācijas, kuras sniegušas vislielāko pienesumu "Latvijas Jauniešu galvaspilsētas 2019" īstenošanā: “Gada brīvprātīgais”, “Gada projekts” un “Gada jaunietis”. Tika izteikta pateicība visiem 28 konkursā nomatētajiem jaunieši un sveikti uzvarētāji:

Gada brīvprātīgais – Elīna Bērziņa;

Veicināšanas balva nominācijā Gada brīvprātīgais – Miks Kelle;

Gada jauniešu projekts – Aleksandra Afanasjeva projekts “Mūzikls “Sprīdītis””;

Gada jaunietis – Helēna Marija Jēģere.

 

Savukārt īpašās Latvijas Jauniešu galvaspilsētas 2019 balvas tika pasniegtas sadarbības partneriem un brīvprātīgajiem par ieguldījumu Jauniešu galvaspilsētas aktivitāšu plānošanā un norisē. Par veiksmīgu sadarbību pašvaldības pateicās: Izglītības un zinātnes ministrijai, Latvijas Jaunatnes padomei, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūrai, Olaines Sporta centram, Jaunolaines Kultūras nama kolektīvam, biedrībai “Māk-onis”, Ikšķiles vidusskolai, Ikšķiles novada jaunsardzei un Ikšķiles novada pašvaldības kultūras pārvaldei. Par personisko ieguldījumu un brīvprātīgo darbu balvu saņēma: Elīna Bērziņa, Santa Kristiāna Zeltiņa, Helēna Marija Jēģere, Ketija Černika, Šarlote Bidiņa, Katrina Ivansone, Tomass Juškāns, Matiss Līcis, Oskars Māris Mitenbergs un Annija Bērziņa.
Pēc oficiālās balvu pasniegšanas ceremonijas jauniešus sagaidīja dažādi pārsteigumi un atpūtā kopā ar grupu “DEM”.

 

 

Lepojamies, ka Olaines un Ikšķiles novada apvienībai bija piešķirts tituls “Latvijas Jauniešu galvaspilsēta 2019”! Jauniešiem šis bija emocijām, enerģijas un prieka piepildīts gads!

 

Paldies Izglītības un zinātnes ministrijai par uzticēšanos un sadarbību, visiem sadarbības partneriem par kopīgo darbu un, protams, vislielākais paldies brīvprātīgajiem jauniešiem, bez kuriem jaunatnes darbs un īpaši šis gads nav iedomājams!