Olaines panorāma
Svinot Olaines Bibliotēkas 45 darba gadu jubileju

Svinot Olaines Bibliotēkas 45 darba gadu jubileju

Svinīgā pasākuma gaitā tika saņemts un pasniegts daudz ziedu, izteikti un saņemti sirsnīgi pateicības un apsveikuma vārdi. Skanēja skaista mūzika, solistu balsis.

...tika sumināti bibliotēkas darbinieki
bibliotēkas vadītāja saņēma Olaines novada domes Atzinības rakstu; bibliotēkas kolektīvs saņēma Olaines Kultūras centra Pateicību; bibliotēkas darbinieki saņēma nelielas piemiņas dāvanas no bibliotēkas.

...tika godināti bibliotēkas ilggadīgie lasītāji
Olaines Bibliotēkas Pateicības un Pagodinājuma rakstus sakarā ar bibliotēkas 45 darba gadu jubileju saņēma:
Uldis Kauliņš – par izrādīto 44 gadus ilgo uzticību, vienmēr draudzīgo un bibliotēku atbalstošo nostāju,
Maiga Mazzālīte - par izrādīto 37 gadus ilgo uzticību, vienmēr draudzīgo un bibliotēku atbalstošo nostāju,
Veneranda Kūliņa - par 43 gadus ilgo uzticību, izrādīto lasītprieku,
Aija Akmentiņa - par 43 gadus ilgo uzticību, izrādīto lasītprieku,
Laima Apsīte - par 40 gadus ilgo uzticību, izrādīto lasītprieku,
Ausma Beļķeviča - par 37 gadus ilgo uzticību, izrādīto lasītprieku, aktīvu līdzdalību bibliotēkas dzīvē,
Rudīte Babra - par 35 gadus ilgo uzticību, izrādīto lasītprieku, aktīvo līdzdalību bibliotēkas dzīvē,
Ritma Andersone - par 32 gadus ilgo draudzīgo atbalstu un uzticību, izrādīto lasītprieku,
Jānis Pavlovičs - par 30 gadus ilgo uzticību, izrādīto lasītprieku un atbalstu,
Ina Velberga - par 22 gadus ilgo draudzīgo atbalstu un uzticību, izrādīto lasītprieku, aktīvu līdzdalību bibliotēkas dzīvē.

...tika godinātas aktīvi lasošās ģimenes
Olaines Bibliotēkas Atzinības rakstus sakarā ar bibliotēkas 45 darba gadu jubileju saņēma lasošās ģimenes, kur grāmatu lasīšanas tradīcijas tiek izkoptas ilgu gadu garumā, kur mīlestība pret grāmatu tiek nodota bērniem un tālāk arī mazbērniem. Tādas mūsu pilsētā ir ļoti daudzas ģimenes, tika atzīmētas dažas no tām: Maigas un Jāņa Gasparoviču, Leonoras un Borisa Koolu, Valerijas un Vladimira Karlinu, Silvijas un Aleksandra Kuzņecovu ģimenes.

Savukārt bibliotēku svētku reizē svinīgi un sirsnīgi sveica Olaines novada iestādes un to struktūrvienības, NVO pārstāvji – audēju pulciņš „Atvasara”, kolēģi no Salaspils novada bibliotēkas, Baložu pilsētas bibliotēkas. Sirsnīgus apsveikumus „neklātienē” bibliotēka saņēma no Siguldas novada bibliotēkas, Stopiņu novada Ulbrokas bibliotēkas, Saulkrastu bibliotēkas, no Bibliotēku attīstības institūta. Bibliotēku svētkos sveica arī lasītāji: daudz sirsnīgu pateicības vārdu un laba vēlējumu izteica mūsu mīļie lasītāji Uldis Kauliņš, Maiga Mazzālīte, Leonoras un Borisa Koolu ģimene, Intas un Imanta Purviņu ģimene, Arvīds Stepka, Ritma Andersone un daudzi citi.


Apsveikuma vārdus teica bijušie bibliotēkas darbinieki: bibliotēkas pirmā vadītāja Ilze Kalniņa, Ārija Korčagina, Ingrīda Grante, Ludmila Munda, Lilita Seņuta, Mistridija Jegorova.

Bibliotēka izsaka pateicību visiem sveicējiem par sirsnību, skaistajiem un interesantajiem sveikumiem, krāšņajiem ziediem, un, galvenais, par laba vēlējumiem.
Tie bija skaisti un sirsnīgi svētki, kas ilgi paliks mūsu sirdīs kā lasītprieka un cilvēku savstarpējās draudzīgās attieksmes un uzmanības apliecinājums.
Noslēgumā savā un bibliotēkas kolektīva vārdā izsaku sirsnīgu pateicību visiem, kuri pagodināja mūs ar savu klātbūtni mūsu kopīgajos svētkos; pateicos ikkatram, kurš dažādu iemeslu dēļ nevarēja pie mums ierasties, bet ar savām domām un darbību atbalsta bibliotēku, veicina mūsu sadarbību un attīstību.
Diženais domātājs Marks Aurēlijs teicis ”Pasaule ir pārmaiņas, dzīve – izprašana”.
Novēlu, lai mums visiem ir daudz iespēju augt un pilnveidoties! Lai mēs esam stipri pasaules pārmaiņās un gudri dzīves izprašanā!

Anastasija Kargapoļceva, Olaines Bibliotēkas vadītāja



Par Olaines Bibliotēku ieskatam - nedaudz skaitļu un teksta

Bibliotēkas darba statistiskie pamatrādītāji, noslēdzot 2010.gadu:

...mēs esam

Olaines Bibliotēka dibināta 1965.gadā. Pašreizējā struktūra: abonements un lasītava Zemgales 24, un bērnu literatūras nodaļa Kūdras ielā 16. Lasītājiem tā pirmoreiz durvis vēra 1966.gada maijā kā Olaines pilsētciemata bibliotēka. Savos 45 darba gados vairakkārt nācies mainīt gan atrašanās vietu, gan nosaukumu, gan arī struktūru. Nozīmīgākās pārmaiņas pēdējos gados:
- Kopš 1998.gada 25.novembra Olaines pilsētas bibliotēkai pievienota Olaines bērnu bibliotēka (kā bērnu literatūras nodaļa).
- 2006.gadā bibliotēka tika iekļauta kā struktūrvienība reorganizētajā Olaines Kultūras un sporta centrā.
- 2009.gadā novadu reformas pārmaiņu rezultātā nomainīts bibliotēkas nosaukumu no „Olaines pilsētas bibliotēka” uz „Olaines Bibliotēka”.
Bibliotēkas misija: līdzdalība zināšanu un informācijas sabiedrības veidošanā, novada iedzīvotāju mūžizglītības procesa atbalstīšanā un veicināšanā. Bibliotēka veic informācijas, izglītības, izklaides, novadpētniecības un sociālās funkcijas.
Bibliotekārajā apkalpošanā Olaines Bibliotēka (turpmāk tekstā „Bibliotēka”) aptver Olaines pilsētas iedzīvotājus: pieaugušos, jauniešus un bērnus. Bibliotēkas pakalpojumus izmanto arī daudzi Olaines novada iedzīvotāji: no Jaunolaines, Pēterniekiem, Pārolaines.
Bibliotēka lietotājiem ir atvērta 35 stundas nedēļā. Trīs dienas nedēļā bibliotēka atvērta no plkst. 9.00-17.00, divas dienas nedēļā bibliotēka ir atvērta no plkst. 13.00-20.00. Bērnu literatūras nodaļa lasītājus apkalpo pirmdienās, trešdienās un piektdienās no 9.00-17.00, bet otrdienās un ceturtdienās no 11.00-18.00. Spodrības diena Bibliotēkā - mēneša pēdējā ceturtdiena, kas ir nemainīgi daudzu gadu garumā, un pastāvīgie bibliotēkas apmeklētāji to iegaumējuši.
Informācija par aktivitātēm bibliotēkā pieejama portālā www.biblioteka.lv un www.olaine.lv. Bibliotēkas aktualitātes, informācija par jauniegūtajām grāmatām un pasākumiem arī pieejamas www.biblioteka.lv.
2010.gada laikā Bibliotēkas darbinieki apmeklētājiem bija sagatavojuši 76 iespieddarbu izstādes, kā arī astoņus tematiskos pasākumus, kuri nodrošināja ne tikai informāciju par aplūkojamo - aktuālo tēmu, bet arī bija iespēja izvērstākai komunikācijai starp bibliotēkas darbiniekiem un lasītājiem.

... mūs finansē

Bibliotēkas darbību finansē Olaines novada dome, piešķirot naudas līdzekļus Olaines Kultūras centram bibliotēkas funkciju nodrošināšanai. Bibliotēkai piešķirtais finansējums ir stabils un nodrošina bibliotēkas pamatfunkciju veikšanu. Tas ļauj iegādāties lietotāju vajadzībām atbilstošus iespieddarbus un abonēt pietiekami plašu preses izdevumu klāstu, kā arī veikt bibliotēkas saimniecisko darbību. Bibliotēkai no Olaines novada pašvaldības budžeta tiek piešķirti nozīmīgi finansiālie līdzekļi telpu remontiem, ir ierīkota automatizētā ugunsdrošības un apsardzes signalizācija.
Pateicoties pašvaldības finansējumam un KIS projektu atbalstam, Bibliotēkai ir labs, lasītāju un laika prasībām atbilstošs tehniskais nodrošinājums informācijas tehnoloģiju jomā. Līdztekus 15 (no tiem 7 atrodas bērnu literatūras nodaļā) datoriem – 12 lasītājiem un 3 darbiniekiem, lasītāju apkalpošanas un bibliotēkas darbības procesa nodrošināšanai ir pieejamas sekojošas informācijas tehnoloģijas: 2 printeri, 3 multifunkcionālās iekārtas – kopētājs, printeris, skeneris. Ir skeneris, kvalitatīvs digitālais kopētājs. Bibliotēkai ir izveidots lokālais datortīkls, visas darba vietas pieslēgtas internetam. Pieejams bezvadu internets (wi-fi zone).

... mēs piedāvājam

Mūsu bibliotēka - izmantojot gan savā rīcībā esošo iespieddarbu krājumu: grāmatas, laikrakstus un žurnālus, pašu izveidotās novadpētniecības materiālu un citu interesantu dokumentu mapes, gan tehnoloģiskās iekārtas un ātrgaitas bezmaksas internetu, ar kuru starpniecību pieejami bibliotēkā neesoši informācijas avoti, iespējama mūsdienīga sazināšanās un komunikācija ar sadarbības partneriem, draugiem, domubiedriem, ar valsts un pašvaldības institūcijām – sniedz plašu pakalpojumu klāstu un nodrošina to pieejamību ikvienam interesentam.
Bibliotēka apmeklētājiem piedāvā gan bezmaksas, gan maksas pakalpojumus. Bezmaksas pakalpojumi: bibliotēkas krājuma izmantošana, uzziņu sniegšana, datoru un interneta izmantošana, konsultēšana un apmācība bibliotēkā pieejamo resursu izmantošanā, informācijas ierakstīšana dažādos informācijas nesējos. Maksas pakalpojumi: kopēšana, izdrukas, skenēšana.
Pasliktinoties ekonomiskajam stāvoklim valstī, daudzi zaudējuši darbu, līdz ar to palielinājies to lietotāju skaits, kuri bibliotēkā uzturas garas stundas. Īpaši tas attiecas uz lasītavas apmeklētājiem, jo daudziem nav finansiālu iespēju abonēt preses izdevumus.
Jāatzīmē, ka līdz ar daudzo datoru un bezmaksas interneta pakalpojumu pieejamību bibliotēkā divkāršojies interneta lietotāju skaits - 2010.gadā pie datoriem apmeklētāji pavadījuši pāri par 10 000 stundām.
Bibliotēkas darbinieki iespēju robežās apmeklētājiem sniedz konsultācijas teorētisko un praktisko datoriemaņu apgūšanā, tā palīdzot gan pieaugušajiem, gan bērniem izmantot mūsdienīgu tehnoloģiju un globālā tīkla priekšrocības. Konsultācijas ir orientētas uz darbu internetā un akadēmiskajiem skolēnu un studentu darbiem, turklāt bibliotekāri vienmēr cenšas lasītājam palīdzēt pašam pēc iespējas ātrāk apgūt dažādas informācijas ieguves iespējas gan bibliotēkā, gan ar bibliotēkas starpniecību pieejamās. Te var minēt ar darba meklējumiem saistītos informācijas avotus, ko bieži izmanto: http://cvvp.nva.gov.lv; www.cv.lv; www.docka.ru/work; www.vakance.lv; u.tml. Skolu jaunieši izmanto www.letonika.lv; www.literature.lv; www.filmas.lv u.c.
Daudzi interneta lietotāji lūdz palīdzību meklējot konkrētus likumus, apmaksājot rēķinus, kā arī komunicējot ar e-pasta starpniecību. No bibliotēkas darbiniekiem viņi saņem praktisku palīdzību (tās ir mutiskas konsultācijas, Bibliotēkas sagatavotie un ieteiktie informācijas avotu apkopojumi – saites uz dažādiem vairāk pieprasītiem interneta resursiem).
Bibliotēkas darbinieki (gan pieaugušo bibliotēkā, gan bērnu literatūras nodaļā,) ik dienas nozīmīgu laiku veltī uzziņu sniegšanai visiem interesentiem viņu dažādo projektu un studiju pētniecisko darbu tapšanas procesā. Ievērojams ar sadzīves tematiku sniegto uzziņu apjoms (piem., autobusu un vilcienu saraksti, dažādu iestāžu darba laiki un atrašanās vietas, kultūras pasākumu programmas utt.). Telefoniskajās uzziņās galvenokārt tiek sniegtas atbildes uz jautājumiem par grāmatas vai citu iespieddarbu pieejamību bibliotēkā.
Bibliotēkas lietotāji informācijas meklējumos var izmantot gan alfabētisko, gan sistemātisko katalogu. Pašreiz aktīvi turpinās darbs pie elektroniskā kataloga veidošanas. Tika uzsākta arī bibliotēkas krājuma elektroniskā komplektēšana, kas, tieši tāpat kā krājuma rekataloģizēšana, tiek aktīvi turpināta arī 2011.gadā.

...īsumā par Bibliotēkas krājumu

Bibliotēka veido un piedāvā saviem lietotājiem universālu un aktuālu, dažādām lietotāju vecuma un prasību līmenim iespējami atbilstošāku krājumu.
Krājuma komplektēšanas pasākumi Bibliotēkā vērsti uz to, lai apmierinātu lasītāju tālākizglītības, izglītības, brīvā laika pavadīšanas un lasīšanas pieprasījumu. Bibliotēkas darbinieki, galvenokārt individuālo pārrunu formā, veic regulāru darbu, apzinot lasītāju pieprasījumu pēc noteiktām grāmatām un preses izdevumiem, kas ļauj iespējami savlaicīgi reaģēt uz pieprasījuma izmaiņām. Tā, piem., ņemot vērā lietotāju pieprasījumu, pastiprināta uzmanība 2010.gadā tika pievērsta daiļliteratūras grāmatu krājuma papildināšanai krievu valodā.
Krājums tiek veidots tā, lai lasītāji tiktu nodrošināti gan ar informāciju (uzziņas, enciklopēdijas, periodiskie izdevumi u.c.), gan ar izklaidi (daiļliteratūra, periodiskie izdevumi, filmas u.c.), gan ar iespēju izglītoties (vārdnīcas, rokasgrāmatas, kartes un atlasi, audiovizuālie materiāli, novadpētnieciski un kultūrvēsturiski darbi u.c.).
Bibliotēkā ir pieejami no dažādām valsts institūcijām un Olaines novada domes saņemtie, iedzīvotāju informēšanai paredzētie informatīvie materiāli iespieddarbu formā: informatīvie bukleti, Olaines pilsētas attīstības plāni, pašvaldības gada pārskati, aptaujas lapas u.tml.

...bērnu literatūras nodaļa; bērni un jaunieši mūsu bibliotēkā

Olaines pilsētas bērnu un jauniešu bibliotekāro apkalpošanu veic Bibliotēkas bērnu literatūras nodaļa, kas atrodas atsevišķi no pieaugušo bibliotēkas – cita ēkā un ielā – Kūdras ielā 16. Galvenais bērnu literatūras nodaļas uzdevums – nodrošināt bērnus un jauniešus ar nepieciešamajām grāmatām un informāciju, atbilstošiem preses izdevumiem; rosināt interesi par lasīšanu, iemācīt bērniem izmantot bibliotēkas krājumu; palīdzēt pielietot tehnoloģijas un orientēties milzīgajā informācijas apjomā.
Savas pirmās iemaņas un pieredzi bibliotēkas izzināšanā dažāda vecuma bērni gūst šeit, bērnu literatūras nodaļā Kūdras ielā 16. Taču nozīmīga skolu jauniešu daļa apmeklē arī „pieaugušo” Bibliotēku Zemgales ielā 24.
Bibliotēkā notiekošajās bibliotekārajās stundās bērni jau no pirmsskolas vecuma tiek iepazīstināti ar bibliotēkā esošajiem krājumiem, to izvietojumu. Lielākie bērni uzzina par iespējām darboties ar tehnoloģiskajām iekārtām un internetā pieejamajiem resursiem. Bibliotekāri individuālu pārrunu veidā konsultē un palīdz informācijas meklējumos: gan iespieddarbu krājumā, gan elektroniskajās datu bāzēs – iepazīstina ar Bibliotēkas katalogiem, kartotēkām; meklēšanas iespējām LNB, Pierīgas reģiona (SNB) un citu bibliotēku elektroniskajos katalogos.
Moderno tehnoloģiju pieejamība attīstīta bērnu un jauniešu interesi un prasmes informācijas tehnoloģiju izmantošanā. To apliecina jauno olainiešu dalība un panākumi dažādos izzinošos konkursos: - ar ļoti labiem panākumiem jau piekto gadu bērnu nodaļas lasītāji (šogad 13) piedalījās konkursā “Meklē un atrod datu bāzē letonika lv.”. Miks Mūrnieks ir Dienvidu reģiona skolēnu līgas, bet Madara Gasparoviča lasītāju līgas uzvarētāja. Madara bija arī trešā labākā valstī un piedalījās finālā Rīgā Radio “SWH”; - divi lasītāji piedalījās portāla www.pasakas.net stāstu konkursā ”Pingus Posts”.
Par sevišķi nozīmīgu aktivitāti grāmatu lasīšanas un bibliotēkas popularizēšanā atzīstama VKKF lasīšanas veicināšanas programmu „Bērnu žūrija”, kurā Bibliotēkas bērnu literatūras nodaļa piedalās nu jau devīto gadu. 2010.gadā organizēta žūrijas ekspertu ilustrāciju un aplikāciju izstāde, kuras ietvaros bērni ilustrēja savu mīļāko šī gada žūrijas grāmatu. Par labu bibliotēkas tradīciju ir kļuvuši kārtējā gada noslēgumā rīkotie lasīšanas svētki.

...novadpētniecības darbs

Bibliotēkā novadpētniecības darbu veic lasītava. Apkopojot preses izdevumu materiālus par Olaini un tās cilvēkiem, ir izveidots plašs novadpētniecības materiālu krājums. Tas katru gadu tiek papildināts un pilnveidots. Tiek veidota un papildināta bibliotēkas vēstures mape un albumi. Līdztekus novadpētniecības materiāliem, tiek veidotas un papildinātas arī tematiskās dokumentu kopas (pārsvarā no periodiskajiem izdevumiem) par māksliniekiem, rakstniekiem un citiem ievērojamiem cilvēkiem un notikumiem – kopā izveidotas 156 materiālu mapes (kopas).

...bibliotēkas darbinieki

Bibliotēkas štatu sarakstā apstiprināti 9 darbinieki (8 pilnas slodzes darbinieki un viens pusslodzes darbinieks), no kuriem 6 bibliotekārie darbinieki: bibliotēkas vadītāja, 3 bibliotekāri pieaugušo bibliotēkā, 2 bibliotekāri bērnu lit. nodaļā; 3 tehniskie darbinieki, no tiem – sētniece strādā uz pusslodzi.
Bibliotēkā pašreiz strādā gan kvalificēti darbinieki ar lielu darba pieredzi (Maiga Gasparoviča, Maruta Digna Zukule, Anastasija Kargapoļceva) gan arī darbinieki bez speciālajām zināšanām un samērā nelielu pieredzi bibliotekārajā darbā. Bibliotekārā darba procesa automatizācijas ieviešanas realizācija un lasītāju kvalitatīvas apkalpošanas nodrošināšana aizvien vairāk palielina darba apjomu un darba slodzi, kā arī prasības pēc profesionālajām prasmēm visu līmeņu bibliotekāriem. Tāpēc Bibliotēkas darbinieki labprāt izmanto profesionālās pilnveides iespējas: piedalās kursos, semināros, pieredzes apmaiņas braucienos.

Domājot par šodienu - Bibliotēka ar savu potenciālu: ar tajā esošajiem iespieddarbu krājumiem, ar uz vietas pieejamo, kā arī ar bibliotēkas starpniecību iegūstamo informāciju, ar tās izmantojamajām tehnoloģiskajām iekārtām, veic svarīgu misiju - sabiedrības izglītības, kultūras, sociālo un informacionālo vajadzību apmierināšanu. Bibliotēka ir starpnieks starp uzkrātajām zināšanām, informāciju, informācijas tehnoloģijām un bibliotēkas apmeklētājiem. Tas ir svarīgi mūsu līdzcilvēkiem!
Domājot par tuvāko nākotni - bibliotēkai nepieciešamas jaunas telpas, kur būtu pietiekoši vietas gan bibliotēkas krājumam un tehnoloģiskajām iekārtām, gan tās lietotājiem un bibliotēkas darbiniekiem. Šāds novēlējums izskanēja no daudziem mūsu svētku viesiem. Tas ir svarīgi mūsu līdzcilvēkiem!

[[GALLERY:102]]

Bibliotēkas budžeta izdevumi gadā – 57 722 Ls
Iespieddarbu krājums – 28 994 vienības
Lietotāju skaits – 2 213
Apmeklējumu skaits – 25 275
Izsniegto iespieddarbu skaits – 80 292
Sniegtas uzziņas – 11 833
Abonēti un pieejami 93 nosaukumu preses izdevumi.

Bibliotēku ik dienas apmeklēja vidēji 84 lietotāji.
Dienā vidēji tika izsniegti 318 iespieddarbi; sniegtas 49 uzziņas.
Lasītājiem bez maksas pieejami 12 datori ar ātrgaitas interneta pieslēgumu.
2010.gada 22.oktobrī bibliotēka akreditēta uz 5 gadiem.