Veselība

Veselības aprūpi Olaines novadā nodrošina:

Valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi Olaines novadā

 

Veselības veicināšana Olaines novadā

 

Gadījumos, kad cilvēka dzīvība ir apdraudēta, jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot pa tālruni 113. 

Laikā, kad  SIA OlainMed nestrādā, novada iedzīvotāji var vērsties pēc palīdzības tuvākajās specializētajās ārstniecības iestādēs:

Vieglāku akūtu saslimšanu vai nelielu traumu gadījumos iespējams:

  • konsultēties ar savu ģimenes ārstu pa tālruni, apmeklēt ģimenes ārstu akūto pacientu pieņemšanas laikā, pieteikt ģimenes ārsta mājas vizīti;
  • darba dienās no plkst. 17.00 līdz 8.00 un brīvdienās visu diennakti zvanīt uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001; pa šo tālruni var uzzināt, kā rīkoties paaugstinātas temperatūras un saaukstēšanās gadījumā, paaugstināta asinsspiediena, vemšanas, caurejas, vēdera, ausu sāpju, dažādu traumu, lūzumu un apdegumu gadījumos;
  • pašam doties uz tuvāko ārstniecības iestādi (pie dežūrārsta, uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu, slimnīcas uzņemšanas nodaļu).

Visu informāciju par ģimenes ārstiem, dežūrārstiem un slimnīcu uzņemšanas nodaļām var uzzināt Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē www.nmpd.gov.lv vai darba dienās pa Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234. Pa šo tālruni var arī iegūt informāciju par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, noskaidrot pacientu iemaksas un uzzināt, kuras iedzīvotāju kategorijas ir  no tām atbrīvotas.

 

Olaines novadā darbojas sešas aptiekas:

  • Zemgales ielā 29, Olainē;
  • Zemgales ielā 45a, Olainē;
  • Kūdras ielā 16, Olainē;
  • Zeiferta ielā 12, Olainē;
  • "Zeifertos", Jaunolainē;
  • Jaunolaines aptieka 1, Zeiferti, Jaunolaine.  

Ja lietojat ārsta izrakstītas kompensējamās zāles, painteresējieties, vai par tām nepārmaksājat. Daudzām kompensējamām zālēm ir vienāda iedarbība. Valsts kompensācijas daļu – 100%, 75%, 50% no zāļu vērtības – aprēķina no lētāko vienādas iedarbības zāļu cenas. Aktīvā viela dārgākām un lētākajām vienādas iedarbības zālēm, kas paredzētas konkrētas slimības ārstēšanai, ir viena un tā pati, un tieši aktīvā viela ir tā, kas ārstē slimību. Tāpēc pirms zāļu iegādes ar ārstu un farmaceitu apspriediet lētāko zāļu izvēles iespējas un ārstējieties nepārmaksājot! Pašāka informācija pieejama šeit.  

 

E-veselība

E-veselība ir elektroniska valsts veselības aprūpes informācijas sistēma drošai, ērtai un ātrai medicīniskās informācijas uzkrāšanai un apmaiņai starp pacientu un viņa ārstniecībā iesaistītajām personām. No 2018. gada 1. janvāra Latvijā E-veselības sistēmas lietošana ir obligāta.

E-veselības portāla adrese ir www.eveseliba.gov.lv. Izmantojot E-veselību, medicīniskie dokumenti vairs nav jāraksta ar roku, jādrukā vai fiziski jānogādā. Visa informācija pakāpeniski uzkrāsies un būs pieejama vienuviet gan iedzīvotājiem, gan ārstējošajiem ārstiem.

Kā iedzīvotāji var lietot E-veselību?

1. Interneta pārlūkprogrammā jāatver adrese www.eveseliba.gov.lv.

2. Jānospiež „Pieslēgties” un „Iedzīvotājs”.

3. E-veselības portālā jāautorizējas ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem:

  • internetbankas piekļuves datiem;
  • elektronisko parakstu;
  • personas apliecību (eID).

E-veselības sistēma darbojas visu diennakti.

 

Kā pieteikties pie ģimenes ārsta?

Reģistrēšanos un pārreģistrēšanos pie ģimenes ārsta Latvijā regulē Ministru kabineta noteikumi Nr.1046 „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība”.

Cilvēks, kas ilgus gadus nav vērsies pie sava ģimenes ārsta un to vairs neatceras, var noskaidrot savu ģimenes ārstu internetā vai personīgi kādā no Nacionālā veselības dienesta teritoriālajām nodaļām

Katram cilvēkam ir tiesības izvēlēties ģimenes ārstu, kā arī tiesības izvēlēties citu ģimenes ārstu un veikt pārreģistrāciju. Lai reģistrētos ģimenes ārsta pacientu sarakstā, jāvēršas pie izvēlētā ģimenes ārsta un jānoslēdz vienošanās. Katrs ģimenes ārsts sniedz veselības aprūpes pakalpojumus savas darbības pamatteritorijā, tāpēc pacientam jāizvēlas ģimenes ārsts atbilstoši savai faktiskajai dzīvesvietai. Tomēr ģimenes ārsts, par to rakstiski vienojoties ar pacientu, var sniegt veselības aprūpes pakalpojumus arī ārpus savas darbības pamatteritorijas.

Divos gadījumos ģimenes ārsts var nepiekrist personas reģistrācijai savā pacientu sarakstā:

  • ja personas dzīvesvieta atrodas ārpus ģimenes ārsta darbības pamatteritorijas;
  • ja ģimenes ārsta pacientu sarakstā jau ir 2000 reģistrētu pacientu vai 900 bērnu, izņemot jau reģistrēta pacienta pirmās pakāpes lejupējos radiniekus vai laulāto un ģimenes ārsta darbības pamatteritorijā dzīvojošas personas.

Lai noskaidrotu, kuru ģimenes  ārstu darbības pamatteritorija atbilst dzīvesvietai, var izmantot Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 vai arī atrast informāciju Nacionālā veselības dienesta mājaslapas sadaļā „Veselības aprūpes pakalpojumi” –  „Ģimenes ārsti pēc teritorijas”. 

Stetoskops salikts sirsniņas formā uz mediķa tērpa un veidlapas