Olaines panorāma
Kas ir alokators un ko tas mēra

Kas ir alokators un ko tas mēra

Daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji vēršas pie apsaimniekotāja ar jautājumu, vai viņu dzīvokļos radiatoriem var uzstādīt alokatorus? Šāds jautājums izskan, jo iedzīvotājiem nereti trūkst zināšanu vai arī viņu rīcībā esošā informācija ir maldinoša, jo alokatorus uzskata par siltuma skaitītājiem.

Kas ir alokators un ko tas nedara?

Alokators ir mērlīdzeklis jeb elektroniska iekārta, kas neuzskaita patērētos kilovatus vai eiro. Alokators ir siltuma maksas sadalītājs, kas reģistrē siltuma atdevi telpā. Ierīce reģistrē, kāda un cik ilgi ir bijusi radiatora temperatūra un kāda un cik ilgi ir bijusi temperatūras starpība starp radiatoru un apsildāmo telpu, kā arī nosaka, kāda daļa no ēkas patērētā siltuma ir saņemta.

Alokators

Priekšnoteikumi alokatora uzstādīšanai

Lēmums par alokatoru uzstādīšanu ir jāpieņem dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē (aptaujā ar balsojumu) un šim priekšlikumam ir jāsaņem vismaz 51% dzīvokļu īpašnieku atbalsts. 

Alokatorus var uzstādīt tad, ja visi mājas radiatori ir aprīkoti ar termoregulatoriem jeb termogalvām.

Situācija Olaines novada daudzdzīvokļu mājās

Olaines novadā alokatorus var uzstādīt mājās, kas ir izpildījušas priekšnoteikumu par radiatoriem ar termoregulatoriem, un šobrīd to var izdarīt tikai renovētajās mājās, kur ir nomainīti radiatori, vari arī mājās, kurās ir nomainīta vai modernizēta apkures sistēma.

Uzstādot alokatorus, tiek fiksēts katra radiatora tips, izmērs, uzstādīšanas telpa, noteikts radiatora siltuma atdeves koeficients.

!! Alokatoru nevar uzstādīt mājās, kur ir vecā parauga radiators bez termogalvām, jo tad alokatoram būs tikai dekoratīva nozīme, un tas nekādi neietekmēs gala rēķinu.

Lai sistēma strādātu, alokatori ir jāuzstāda visos ēkas dzīvokļos un uz katra radiatora. Uzskaitītie dati tiek nolasīti attālināti, iedzīvotājiem rādījumi apsaimniekotājam nav jāiesniedz.

Radiators ar termogalvu sniedz iespēju regulēt individuāli temperatūru katrā istabā.  Termostata ventilis temperatūru istabā regulē, vadoties pēc telpas temperatūras, nevis radiatora temperatūras un atbilstoši izmaina siltuma padevi radiatorā.

Piemēram, ja noregulē termostatu uz ‘’3’’, tad  istabā tiks uzturēti aptuveni +18… +20 grādi. Ja temperatūra sasniegs iestatīto, termoregulators noslēgs siltuma padevi radiatoram. Dažreiz iedzīvotāji jautā, vai “radiatoru var aizvērt pavisam un nekas netiks uzskaitīts”, tomēr tas ir tikai mīts. Termostats ir noregulēts tā, lai radiatorā saglabātos vismaz minimāls siltums, kas nodrošina dzīvojamās mājas komforta temperatūru.

Kāds ir rezultāts?

Alokatoru uzstādīšana sniedz iespēju optimizēt siltuma patēriņu un individuāli ietekmēt maksu par siltumu.

Piemēram, prombūtnes laikā, samazinot telpas temperatūru tikai par vienu vai pāris grādiem, samazināsies arī izmaksas. Alokators pārveidos šo informāciju patēriņa vienībās, kas kalpo par pamatu apkures izmaksu aprēķinam. Mēneša noslēgumā tiek apkopoti visu siltuma maksas sadalītāju - alokatoru rādījumi un ir zināms, cik māja patērējusi kopumā.

Ēkas kopējais siltumenerģijas patēriņš aprēķina periodā tiek sadalīts divās daļās – no mainīgās daļas, kuru nosaka pēc alokatoru uzskaitītajām iedaļām un pastāvīgā daļa, kuru nosaka pēc telpu platības.

Sadalījuma proporciju nosaka atkarībā no norēķina perioda (mēneša) vidējās āra gaisa temperatūras vai uz patstāvīgajiem izdevumiem, kas ir fiksēti, piemēram, neatkarīgi no āra gaisa temperatūras 30% - 40% robežās, un atlikusī daļa pēc alokatoru uzskaitītā patēriņa.

Pastāvīgie izdevumi tiek sadalīti proporcionāli dzīvokļa platībai un ietver ar koplietošanas telpu apsildi. Mainīgie izdevumi pilnībā saistīti ar dzīvokļa patērēto siltumenerģijas daudzumu.