Noslēgt apkuri atsevišķā dzīvoklī nedrīkst, jo tas rada disbalansu kopējā mājas apkures sistēmā
Daudzās AS “Olaines ūdens un siltums” renovētajās mājās jaunā apkures sezona ir pirmā pēc energoefektivitātes programmas īstenošanas. Nereti iedzīvotājiem rodas jautājumi par termostatu iestatījumiem, kas uzstādīti uz radiatoru termogalvām, proti, kāpēc minimālais skaitlis, ko var noregulēt ir sākot no *,1, 2 vai pat 3?
Jāsāk ar to, ka skaitļi ir atšķirīgi, jo dažādās mājās ir uzstādīti termoregulatori, kuru ražotāji arī ir atšķirīgi un dažiem ciparu klāsts ir diapazonā no 0 – 5, citiem līdz 7. Minimālais cipars ir uzstādīts tāds, lai apkuri atsevišķā dzīvoklī nevarētu noslēgt pavisam.
Daudzdzīvokļu mājās uzstādītie siltummezgli nodrošina automātisku siltumenerģijas temperatūras regulēšanu ēkā. Automātiski regulējamie siltummezgli nodrošina konstantu temperatūru telpās, mainoties āra gaisa temperatūrai. Attiecīgi, ja gaisa temperatūra paaugstinās virs siltummezglā iestatītās temperatūras, siltummezglā apkure automātiski izslēdzas, bet, āra gaisa temperatūrai pazeminoties, ieslēdzas.
Renovēto māju dzīvokļos uz katra radiatora ir uzstādīts termoregulators, kas aprīkots ar termostatu jeb vārstu, kurš reaģē uz temperatūras izmaiņām. Termoregulators ļauj iedzīvotājiem pašiem regulēt temperatūru savā dzīvoklī un maksāt par siltumu mazāk.
Valsts attīstības finanšu institūcija ALTUM (akciju turētāji ir LR Finanšu ministrija, Ekonomikas ministrija un Zemkopības ministrija) skaidro, ka “tā kā daudzdzīvokļu namos ir vienota apkures sistēma, iedzīvotāji nedrīkst savā dzīvoklī pavisam noslēgt apkuri, jo tas rada disbalansu kopējā mājas apkures sistēmā”. (Vairāk padomus var lasīt: Mājas uzturēšana pēc renovācijas: kā panākt maksimālu ietaupījumu).
Savukārt kā skaidrojuši Ekonomikas ministrijas speciālisti: “Problēma nereti ir ar dzīvokļu īpašniekiem, kuri dzīvo ēkas viducī, vidējos dzīvokļos. Lai taupītu siltumenerģiju, viņi termostatiskos vārstus noslēdz vispār un argumentē, ka par siltumenerģiju nav jāmaksā, jo to nepatērē. Tā darīt nedrīkst – nedrīkst uzstādītās termoregulatoru galvas aizgriezt ciet un dzīvokli neapkurināt. Tas rada milzīgu kaitējumu ne tikai konkrētam īpašumam, bet gan ēkai kopumā. Jāsaprot, ka neapsildīto dzīvokli apsilda kaimiņš.
Vēlams, lai apkures sezonas laikā dzīvokļos temperatūra nav zemāka par 16 grādiem. Tādēļ uz radiatoriem novieto tādus termostatiskos vārstus, kurus zemāk par 16 vai 18 grādiem nemaz nevar regulēt.” (Plašāks izklāsts Latvijas tiesību aktus skaidrojošā portālā: https://lvportals.lv/skaidrojumi/287809-ka-uzturet-maju-pec-renovacijas-2017).
Jāatgādina, ka pēc renovācijas darbiem dzīvojamā māja 1-1,5 gadu laikā pastiprināti žūst, un šajā laikā vajadzētu vēdināt savus dzīvokļus un pēc iespējas nesamazināt apkures temperatūru. Ja termostatus varētu aizgriezt pavisam ciet, tad telpa netiktu pietiekami sildīta un rastos papildus mitrums, kas ilgtermiņā rada labvēlīgus apstākļus pelējumam un veicina veselības problēmas.