Olaines Vēstures un mākslas muzejs ir gatavs uzņemt apmeklētājus un pārsteigt ar jaunām un modernām ekspozīcijām
Olaines Vēstures un mākslas muzejs uz rekonstrukcijas laiku bija slēgts kopš 2019. gada janvāra. Pēc gandrīz gadu ilguša darba apmeklētājiem muzejs durvis ver vaļā jau šodien, 5. decembrī, laikā no plkst. 12:00 līdz 20:00, jaunajā adresē – Jelgavas ielā 9.
2019. gads muzejam bija lielu pārmaiņu gads. Pārcelšanās process, ekspozīciju un zinātnisko plānu izstrādes un dizaina risinājumu konceptu izstrādes, kas veidotas sadarbojoties ar SIA “Inra dizains”, SIA “LowTech”, SIA “Story Hub” un SIA “Solavi”. Rekonstruētajā muzejā ir apskatāmas piecas modernas ekspozīcijas. Muzeja lejas stāvā esošajās ekspozīcijās vadmotīvs ir kūdras purvs, kas Olaines novada teritorijā pastāvējis no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kā arī dažādos laika periodos ietekmējis teritorijā notiekošos procesus un notikumu attīstību.
Pirmajā ekspozīcijā “Kūdras purvu veidošanās” ir iespēja iepazīt tūkstošiem gadus seno kūdras purvu veidošanos - aplūkojot dažādus kūdras slāņus, kā arī noskatoties īpaši sagatavotu audiovizuālo materiālu par purva veidošanos.
Olaines novada galvenajā ekspozīcijā ir aplūkojami priekšmeti sākot no 3. g. t. p.m.ē. seniem laikiem līdz 20. gs 40. gadiem. Šī ekspozīcija ved apmeklētājus cauri laiku laikiem – Poļu - zviedru karam, Zviedru laikiem, Krievijas guberņai, Napoleona karam, Pirmajam pasaules karam, Starpkaru periodam un citiem notikumiem, kas norisinājušies Olaines novada teritorijā.
Trešā ekspozīcija sākas ar notikumu, kas Olaines teritorijas attīstībā atšķīrusi pavisam jaunu lappusi - kūdras ieguves pirmsākumi 1939. gadā. Šajā ekspozīcijā ir aplūkojami gan dažādi kūdras ieguves mašīnu modeļi, gan audio vizuāls materiāls par kūdras ieguves attīstību. Šo laika periodu ietekmējuši arī vairāki vēsturiski notikumi - Otrais pasaules karš, iedzīvotāju izsūtīšana.
Īpaši aizraujoša gan mazākiem, gan lielākiem apmeklētājiem noteikti būs ekspozīcija “Laboratorija”, kas apmeklētājus ievedīs Olaines pilsētai tik raksturīgajā “Ķīmijas un rūpnīcu pasaulē”. Domājot par šo ekspozīciju un nepieciešamību atrast kopsaucēju visām četrām rūpnīcām, tika secināts, ka katras rūpnīcas pirmsākums ir tieši laboratorija. Šeit ir iespējams vairāk iepazīt Mendeļejeva tabulu, izzināt četru lielo rūpnīcu (Ķīmisko reaktīvu rūpnīcu “Biolar”, “Olainfarm”, “Līmes rūpnīcu” un “Plastmasu pārstrādes rūpnīcu”) vēsturi gan no sociālā, gan rūpnieciskā aspekta. Laboratorijā apmeklētājiem būs iespēja iejusties ķīmiķa lomā un izspēlēt spēli, kas ir unikāla ar tajā izmatotajiem 3D risinājumiem.
Noslēdzošā ekspozīcija - “Andris Rumpēteris. Māksla. Istaba.” iepazīstina muzeja apmeklētājus ar vienu no savdabīgākajiem māksliniekiem, kas dzīvojis Olainē un strādājis Plastmasu pārstrādāšanas rūpnīcā.
Muzejā aplūkojama arī moderna izstāžu zāle un atklātā krātuve, kurā varēs ielūkoties ikviens muzeja apmeklētājs.
Muzejs ir vaļā no šodienas, tādēļ sekojiet līdzi informācijai Olaines Vēstures un mākslas muzeja sociālajos tīklos un ieplānojiet dažādu pasākumu un jaunākā rekonstruētā muzeja Latvijā apmeklējumu!
Muzeja apmeklējums ir bez maksas!
Video no LNT raidījuma 900 sekundes - šeit
Zemāk pieejamas fotogrāfijas no rekonstruētā Olaines Vēstures un mākslas muzeja atklāšanas pasākuma.