Olaines panorāma
Rubrikā "Olaines novada uzņēmējs"

Rubrikā "Olaines novada uzņēmējs"

Rubrikā "Olaines novada uzņēmējs"

Uzņēmums: SIA "Gokstad Hus"

Vadītāji: Dana Krūmiņa, Jurijs Vaļevko, Hilde Jenings

Darbības joma: koka  konstrukciju projektēšana, ražošana un montāža

Darbinieku skaits: 30  

 

SIA “Gokstad Hus” Latvijā darbojas jau kopš 2006. gada. Uzņēmums nodarbojas ar koka paneļu māju un in-fill sienu projektēšanu, ražošanu un montāžu. Uzņēmuma administratīvā direktore Dana Krūmiņa atklāj, ka koka māju tirgū lielākais izaicinājums ir atrast kvalitatīvu darbaspēku, īpaši vadošajos amatos. Taču uzņēmums jau nostiprinājis savu vietu tirgū un nākotnē plāno paplašināties.

 

Kādas priekšrocības sniedz ražotnes izveide Latvijā? Kāpēc tieši Olainē?

Liela nozīme ir Latvijas atrašanās vietai, kā arī resursu pieejamībai un izmaksām. Tāpat būtiska ir pieredze un izpratne par piemērotākajiem risinājumiem Ziemeļvalstu klimatiskajos apstākļos.

Olaine atbilda vairākiem svarīgiem kritērijiem. Olainē atradām piemērotas telpas tuvu Rīgai un ostai. Te ir kvalitatīvs galvenais ceļš, un blakus ražotnes teritorijai ir degvielas uzpildes stacija. Olainē ir labi attīstīta transporta infrastruktūra.

 

Kas iegādājas jūsu produkciju?

Galvenie klienti ir privātpersonas, nekustamo īpašumu attīstītāji un būvniecības uzņēmumi. Veicam eksportu uz Skandināvijas valstīm, galvenokārt Norvēģiju.

 

Kādi bija jūsu lielākie sasniegumi pērn?

Ieguvām SINTEF sertifikātu, kas apliecina, ka ražojam patiešām kvalitatīvas, Norvēģijas būvniecības standartiem atbilstošas ēkas. Uzņēmums arī paplašinājās – mums izdevās piesaistīt jaunus profesionāļus. To palīdzēja izdarīt sludinājumi un darbinieku ieteikumi. Mūsu darbinieki bieži vien iesaka cilvēkus, kuri vēlētos pievienoties mūsu komandai.

 

Kā vēl uzņēmums risina darbaspēka trūkumu?

Uzņēmums ir izmantojis dažādas darbaspēka piesaistīšanas metodes – gan sludinājumus populārākajos portālos, gan personāla atlases pakalpojumus. Uzņēmums izmanto arī ārpakalpojumus un piedāvā pusslodzes darbu tiem, kuri mācās vai citu iemeslu dēļ nevar veikt pilna laika darbu. Mēs arī piedalāmies ESF projektā “Profesionālo izglītības iestāžu audzēkņu dalība darba vidē balstītās mācībās vai mācību praksē uzņēmumā”. Vairākus darbiniekus, kas uzsākuši darbu cehā, gadu laikā esam apmācījuši un sūtījuši uz apmācībām kvalifikācijas celšanai. Mums ir svarīgi, lai darbiniekam ir iespēja augt uzņēmuma ietvaros, kā arī radīt pievienoto vērtību. Viņi veido svarīgu uzņēmuma kodolu. Skatāmies, kā pielāgoties tirgus apstākļiem, un esam ļoti elastīgi. Mūsu priekšrocība ir draudzīgs un lojāls kolektīvs, kas pastāv kopš uzņēmuma dibināšanas, un labu darbinieku skaits gadu gaitā ir tikai pieaudzis.

 

Vai uzņēmuma attīstībai izmantojāt kādas atbalsta programmas, piemēram, Eiropas Savienības fondus?

Nē, līdz šim nav izmantotas šādas programmas, bet plānojam tās izmantot uzņēmuma attīstības un konkurētspējas veicināšanas procesā turpmāk.

 

Kādi ir uzņēmuma plāni nākotnē – Latvijā un ārpus tās?

Nākotnē uzņēmums plāno paplašināties, būvēt jaunu ražotni, lai būtu vairākas ražošanas līnijas, jo savās telpās esam sasnieguši kapacitāti. Plānojam arī ieguldīt līdzekļus modernās tehnoloģijās. Piedāvāsim klientiem ne tikai individuāli izstrādātus projektus, bet arī tipveida projektus, kas būs pieejamāki cenas ziņā.

 

Kādas ir tendences koka māju tirgū kopumā?

Skandināvijas tirgū klienti piesardzīgi izvērtē piedāvājumus un stingri turas pie budžeta. Nav tā, ka uzreiz pērk, ieraugot labu cenu. Viņi ir tendēti uzcelt vienu māju un tikai tad būvēt nākamo – attīstot ciematus, apbūve notiek pakāpeniski. Nākamo māju būvē tad, kad pārdod iepriekšējo. Cenām jābūt konkurētspējīgām. Klients izvērtē dzīvojamās platības izmaksas un salīdzina – ja cena atbilst budžetam un uzņēmumam ir laba reputācija, tad tiek noslēgts darījums.

 

Kā jūs vērtējat koka māju tirgu Latvijā?

Tirgus ir ļoti piesātināts, ražotāju ir daudz. Tomēr mūsu uzņēmumam ir liela pieredze un labas atsauksmes no klientiem, tāpēc jūtamies ļoti stabili un pārliecināti savā pozīcijā, jo mums piemīt arī savs neatkārtojams rokraksts.

 

Vai varat nedaudz vairāk par to pastāstīt?

Mūsu rokraksts ir augstas meistarības etalons – gluži kā “Gokstad” vikingu kuģis, jo kolektīvu veido profesionāļi ar pieredzi dažādās kokapstrādes apakšnozarēs. Gadu gaitā realizēti ļoti atšķirīgi projekti, tāpēc ir izveidojusies pieredze ar dažādiem apdares izejmateriāliem. Mums raksturīga elastība – neražojam vienu un to pašu. Varam realizēt daudzveidīgus projektus – sākot ar vasaras atpūtas mājām, kuras rotā skaisti kokgrebumi, un beidzot ar slimnīcām un biroju ēkām. Lepojamies ar to, ka viens no mūsu pastāvīgajiem Norvēģijas klientiem – attīstītājs ar 40 gadu pieredzi – no tradicionālās būvniecības būvlaukumā ir pārliecinoši pārgājis uz mūsu ražotajām koka paneļu mājām. Apvienojot pieredzi, kvalitatīvākos izejmateriālus un augstu precizitāti, spējam radīt izcilus produktus. Un pats svarīgākais – katru dienu darām darbu, kas pašiem sagādā prieku!

 

Ko Jūs gribētu novēlēt Olainei dzimšanas dienā?

Olainei novēlam no sirds priecāties par jau paveikto un veiksmīgi attīstīties – piesaistīt gan uzņēmējus, gan jaunus iedzīvotājus, kas turpinās veidot Olaini par veiksmīgu un radošu vidi, kurā augt un attīstīties!