Olaines panorāma
SIA "Dinair Filton"

SIA "Dinair Filton"

SIA "Dinair Filton"

Aicinājām uz sarunu "Dinair Filton" pārstāvi Vladimiru Petrovu, lai noskaidrotu, kā uzņēmumam izdevies iekarot līderpozīcijas Baltijā, kāpēc par tā produkciju interesējas pat Ķīnā un kā izdodas piesaistīt jaunus darbiniekus.

"Dinair Filton" savulaik radās kā Zviedrijas koncerna meitas uzņēmums. Vai arī šobrīd jums vēl ir saikne ar Zviedriju?

Pirms divpadsmit gadiem Latvijā tika izveidota filiāle. Šobrīd vēl joprojām oficiāli esam Zviedrijas koncerna meitas uzņēmums, turklāt no 2016. gada visi "Dinair" grupas uzņēmumi kļuva par ASV kompānijas "AAF International" (American Air Filter) sastāvdaļu. Savukārt "AAF International" mātes uzņēmums ir "Daikin Industries", kura galvenais birojs atrodas Osakā, Japānā. "Daikin Industries" ir starptautiska ražošanas kompānija un pasaules līderis gaisa kondicionēšanas jomā.

Kāpēc savulaik izlēmāt veidot ražotni tieši Olainē?

Kad 2005. gadā tika meklētas telpas ražošanai, Olaines industriālais parks bija pirmā vieta, kuru apskatījām, un pēc pāris mēnešiem atvērām ražotni. Olaine jau no pirmsākumiem ir bijusi pilsēta ar industriālu ievirzi, kur tika celtas rūpnīcas, tāpēc arī šeit dzīvojošie ir pieraduši pie ražošanas. Būtiska ir atrašanās vieta – līdz Rīgai un Jelgavai vien 20 minūšu brauciens, labi piebraucamie ceļi, ērta piekļuve lidostai un ostai.

Kas jums ļāvis apsteigt konkurentus, kļūstot par lielāko spēlētāju Baltijā, un šobrīd konkurēt arī Eiropas un pasaules līmenī?

"Dinair" mātes uzņēmumam Zviedrijā jau kopš pirmsākumiem viens no galvenajiem mērķiem bija kļūt par vadošo ražotāju savā jomā. Tāpat ļoti būtiska nozīme ir pašam produktam – mēs ražojam ļoti kvalitatīvu preci atbilstoši skandināvu augstajiem standartiem. Šobrīd liela priekšrocība ir tam, ka esam "AAF International" sastāvā – tās ir 22 ražotnes visā pasaulē, no kurām pārņemam zināšanas un ražošanas tehnoloģijas.

Kur šobrīd nonāk jūsu saražotā produkcija?

Vairāk nekā 95% no saražotā eksportējam: galvenokārt tās ir Rietumeiropas valstis un Skandināvija, mazākos apmēros – arī ASV un Latīņamerika. Nelielu daļu no produkcijas realizējam Baltijas valstīs. Laba sadarbība ir izveidojusies ar Baltkrieviju un Ukrainu. Šobrīd strādājam pie tirgus daļas paplašināšanas, un viens no galvenajiem virzieniem ir Āzijas reģions, kur saskatām lielu potenciālu. Nav noslēpums, ka daudziem Latvijas uzņēmumiem par vienu no lielākajiem izaicinājumiem šobrīd kļuvis darbinieku piesaistes jautājums.

Vai arī jūs izjūtat darbinieku trūkumu, un kā to risināt?

Arī mēs izjūtam kvalificēta darbaspēka trūkumu. Veidi, kā to risinām, – veicinām darbinieku pārkvalificēšanu, organizējot iekšējās apmācības amata pozīcijām, kur nepieciešamas padziļinātas zināšanas par filtru ražošanas specifiku un tehnoloģisko procesu, organizējam iekšējo personāla atlasi, strādājam ar talantiem. Vienlaicīgi veicinām darbinieku profesionālo izaugsmi un motivējam viņus sasniegt vairāk, mērķtiecīgāk virzīties pa karjeras kāpnēm, apzināties un realizēt savu potenciālu. Šā gada pavasarī noslēdzām līgumu ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) par darba vidē balstītas izglītības un mācību prakses vietu nodrošināšanu profesionālo skolu audzēkņiem un pavasarī arī realizējām pirmo projektu ar Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledžu, kurš veiksmīgi noslēdzies un vainagojies ar panākumiem – esam ieguvuši komandas papildinājumu. Piesaistot praktikantus, uzrunājam RTU un LLU par studentu iesaisti praksē, lai tās laikā viņi gūtu priekšstatu par darba procesu uzņēmumā un pārliecinātos, kā apmācām un rūpējamies par saviem darbiniekiem. Esošajiem darbiniekiem piedāvājam dažādus labumus un uz sasniegumiem un darba sniegumu balstītu motivēšanas sistēmu, izglītojam, sūtām pieredzes apmaiņā uz citām "AAF" grupas rūpnīcām ārvalstīs. Mūsu mērķis ir kļūt par labāko darba devēju novadā, tāpēc nemitīgi meklējam inovatīvus risinājumus un ideju ģenerēšanā un darba vides uzlabošanā iesaistām arī pašus darbiniekus. Esam aicinājuši viņus ieteikt darbam uzņēmumā savus draugus un radiniekus, jo labākā reklāma ir esošā darbinieka ieteikums – tā nepilna gada laikā esam piesaistījuši labus darbiniekus. Ņemot vērā visu minēto un arī to, ka mūsu uzņēmumā darbiniekiem tiek nodrošināts darba tirgus tendencēm atbilstošs atalgojums un laba motivēšanas sistēma, darbinieku mainības līmenis pie mums ir zems. "Dinair Filton" straujā izaugsme un attīstība paredz vēl vismaz 50 jaunas darbavietas, lai papildinātu mūsu profesionālo darbinieku komandu.

Ko no šobrīd paveiktā un tuvākajā nākotnē iecerētā jūs varētu īpaši izcelt?

Šogad izbūvēta atsevišķa sterila telpa, kurā top HEPA (High Efficiency Particle Absorption) filtri un ULPA filtri ar augstas efektivitātes daļiņu absorbciju, kuri piemēroti slimnīcām, farmācijas uzņēmumiem, elektronikas un optisko šķiedru ražotnēm un citām nozarēm. Jūnijā Latvijā notika nozīmīga "AAF International" grupas uzņēmumu pārdošanas konference, uz kuru ieradās pārdošanas vadītāji un pārstāvji no Skandināvijas un Rietumeiropas valstīm. Tās ietvaros dalībniekiem bija iespēja apskatīt Olaines ražotni un novērtēt "Dinair Filton" sasniegumus un izaugsmi.