Olaines panorāma
Ivo Stungas fotogrāfiju izstāde “Neredzamā gaisma”

Ivo Stungas fotogrāfiju izstāde “Neredzamā gaisma”

Aktivitāšu plāni, Māksla, Muzejs

29.08.2023 12:00 - 23.09.2023 16:00

Olaines Vēstures un mākslas muzejs (Jelgavas iela 9, Olaine)

No 2023.gada 29. augusta līdz 23. septembrim Olaines Vēstures un mākslas muzejā apskatāma Ivo Stungas fotogrāfiju izstāde “Neredzamā gaisma”.

Izstādes atklāšanas pasākums 29. augustā plkst. 18:00.
 
Pirmo reizi savu roku filmas fotogrāfijā Ivo Stunga izmēģināja padsimt gadu vecumā, kaut iepazinās ar to krietni agrāk - bērnībā, no kurienes ir atmiņas par aptumšotu telpu ar fotopalielinātāju, ķīmiju un tās īpatnējo smaržu. Ģimenes albumā tā rezultātā netrūkst interesantu bilžu, bet bērnu rotaļa ar sērkociņiem fotolaboratorijā un tai sekojošais ugunsgrēks šo tēta aizraušanos pārtrauca.

Viens no Ivo hobijiem ir skaistā meklējumi šķietami sagrautajā. Un šādās vietās - uz grīdas, krāsnī un citviet Ivo ir vairākkārt atradis vēsturiskus diapozitīvus: Rīgas Porcelāna rūpnīcas darbinieku ikdiena, mikrobioloģijas mācību diapozitīvi pamestā skolā; baznīcas un tai blakus esošās skoliņas ikdiena ar skolēniem un notikumiem tajā. Apzinoties šo kadru nozīmību, Ivo tos paņēmis sev, piešķirot tiem otru dzīvi.

Šo atrasto diapozitīvu projekciju vakaros Ivo prātā ne reizi vien iešāvusies doma: "Vai mūsdienās vēl tadu filmiņu ražo, vai viņš varētu šādi skatīties un rādīt savas bildes?" Viņš papētīja un secināja - ražo gan! No sākuma Ivo fotografēja negatīvus, tad pilnībā pārslēdzās uz diapozitīviem, tolaik visu ķīmisko darbu uzticot Baltijas foto servisam, iegūstot lieliskus krāsu diapozitīvus. Bet Ivo gribēja iemācīties arī melnbalto valodu.

2016. gadā Ivo interese par melnbalto diapozitīvu iespējamību pārauga pētnieciskā darbā un Ivo sāka pašrocīgi attīstīt melnbaltos diapozitīvus, uzreiz ķeroties pie sarežģītas un stundu ilgas attīstīšanas metodes, kas sniedz iespēju no vannas istabas iznest piesātaninātus, skaistus melnbaltos diapozitīvus projicēšanai uz lielā ekrāna.

Lai gan 35mm foto filmas kamera Ivo rokās jau vairākus gadus veido skaistu analogo foto ar savu unikālu raksturu, tikai aptuveni pirms gada Ivo atskārta, ka turpina iet tālāk tēva iemīto taciņu! Šobrīd viņš aizraujas ar Olympus OM-1n un Infrasarkano* melnbaltās filmas fotogrāfiju.
 
Izstāde ir veltījums un mūžīga pateicība Guntaram Stungam.